Vojenské hlídky zůstanou v ulicích do konce května, plánuje Chovanec

Smíšené hlídky vojáků a policistů zmizí z ulic zřejmě koncem tohoto měsíce. Vládě to navrhne ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Do konání evropské konference Interpolu ve dnech 18. až 20. května v Praze však zatím počet vojáků v ulicích snižovat nechce.

Kombinovaná hlídka
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Myslím, že konec května je to datum, kdy vojenské hlídky zrušíme. Pokud nebude změna situace, tak hlídky nebudou po ukončení konference potřeba. Na konci května přednesu vládě návrh na snížení bezpečnostního stupně na stupeň nula,“ řekl Chovanec. „Já si myslím, že se český občan nemusí bát vojáků v ulicích, spíše naopak,“ dodal.

S nasazením 550 vojáků po dobu dvou měsíců souhlasila vláda 22. března, kdy vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem. Reagovala tak na útoky teroristů v Bruselu. O měsíc později odsouhlasila Bezpečnostní rada státu snížení počtu vojáků, celkem stovka jich odešla ze smíšených hlídek v Brně a Ostravě.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v úterý uvedl, že bezpečnostní složky už jednají o případném snížení počtu hlídkujících. Zvýšená ostraha by se podle něho mohla zúžit na vybrané objekty, například letiště. Přítomnost vojáků v ulicích kritizovala opoziční ODS, podle níž mohou příslušníci armády chybět jinde. Bezpečnostní opatření označila strana za nepřiměřená.

Pokračování smíšených hlídek by přivítala společnost ČSAD Praha holding, která provozuje autobusové nádraží Florenc. Policisté a vojáci tam podle ní odvádí kvalitní práci. „ČSAD doufá, že tato náročná a odpovědná činnost, která je velmi kladně hodnocena i ze strany cestujících a veřejnosti, bude pokračovat i v budoucnu, aby bezpečnost všech osob, pohybujících se v areálu autobusového nádraží, byla i nadále zabezpečena na nejvyšší úrovni,“ řekl Pavel Vráblík z vedení společnosti. „Chápu ale, že pokud se bezpečnostní situace státu změnila, tak hlídky musí skončit,“ dodal.

Ozbrojení vojáci působí ve smíšených hlídkách s policisty na letištích, nádražích a dalších místech, kde se pohybuje větší množství lidí. Bezpečnostní opatření se vztahují také na jaderné elektrárny, některá velvyslanectví nebo pražské metro. Do Brna a Ostravy bylo původně nasazeno po stovce vojáků, v hlavním městě jich hlídkuje 350.