Soud poslal kněze Tvrdoně za pohlavní zneužívání na čtyři roky do vězení

Okresní soud potrestal kněze Erika Tvrdoně z Havlíčkova Brodu čtyřmi roky vězení s ostrahou za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak. Uložil mu ambulantní léčbu a na pět let zakázal práci s nezletilými. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhájce se na místě odvolali. „Všechny shromážděné důkazy podle mého názoru odpovídají žalovaným trestným činům. Z výpovědí poškozených považuji za jednoznačně prokázané, že ke znásilněním došlo,“ zdůvodnila státní zástupkyně Zdeňka Tománková své odvolání.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě potrestal už loni koncem února Tvrdoně pěti lety vězení. Uložil mu také ochranné ústavní léčení a zakázal práci s nezletilými na pět let. Státní zástupkyně považovala trest za příliš mírný a na místě se odvolala. Odvolací soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování.

Havlíčkobrodská soudkyně Hana Doubková loni v srpnu přišla těsně před vynesením druhého rozsudku s tím, že podle nového znaleckého posudku jedna z obětí trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Podle soudkyně šlo o těžkou újmu na zdraví, kvůli níž obžalovanému hrozilo zpřísnění trestní sazby na pět až 12 let. V takovém případě by se podle ní měl případem zabývat krajský soud. Vrchní soud v Praze však rozhodl, že případ bude nadále řešit Okresní soud v Havlíčkově Brodě.

Loni v září byl Tvrdoň propuštěn z vazby a na pokračování soudu čekal na svobodě.

Prověřování duchovního zahájilo oznámení od jedné z poškozených žen. Uvedla, že na ni muž od léta 2012 vyvíjel v havlíčkobrodském bytě psychický nátlak a koncem roku 2013 ji několikrát znásilnil. Teprve po oznámení policie našla další poškozené.

Podle obžaloby spáchal Tvrdoň devět trestných činů na pěti ženách – dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což mu hrozilo až deset let vězení. Žaloba kněze vinila ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie.

Podle znaleckých posudků je Tvrdoň silnou osobností se schopností manipulovat s lidmi. Kněz podle znalců nesnesl odpor a využíval závislosti poškozených věřících žen, které v něm viděly autoritu.