Třicítka českých policistů pomůže v Řecku s vracením uprchlíků do Turecka

Česko vyšle v pátek do Řecka 30 policistů. Zapojit by se měli do programu evropské pohraniční agentury Frontex. Měli by asistovat při vracení a převozu migrantů do Turecka. V Otázkách Václava Moravce to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. V Řecku už nyní působí jedenáct českých policistů.

Řecký uprchlický tábor Moria
Zdroj: Reuters Autor: Alkis Konstantinidis

EU se na vracení uprchlíků do Turecka dohodla s Ankarou v rámci řešení migrační krize. Za každého vráceného migranta, který vstoupil na území Unie nelegálně, se Brusel zavázal přijmout jednoho syrského uprchlíka z tureckých uprchlických táborů.

Podle Tuhého by tři desítky příslušníků měly zajišťovat „eskorty uprchlíků“ do Turecka. Na místě doplní německé, rakouské a slovenské policisty. Jedenáct českých policistů, kteří už v Řecku jsou, plní úkoly v rámci kontroly a registrace.

Policie má podle Tuhého databázi 300 příslušníků a příslušnic z celé ČR se znalostí cizích jazyků, které může v případě potřeby vyslat do zahraničí. O zřízení jednotky policistů s mezinárodními zkušenostmi, která by jezdila na mise, se v únoru zmínil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Česká republika už dřív vyslala kvůli zvládání migrační krize desítky vojáků či policistů do Maďarska, Slovinska či Makedonie. Řecku v březnu kromě tří desítek příslušníků nabídla i humanitární pomoc a deset expertů, kteří by pomáhali s vyřizováním azylových záležitostí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen Sýrii kvůli tamním bojům opustily čtyři miliony lidí. Téměř polovina z nich je v Turecku, další v ostatních sousedních zemích – v Libanonu, Jordánsku a Iráku. Do EU se naží dostat i lidé ze severu Afriky.

Video Otázky Václava Moravce
video

Tuhý v OVM: Česko vyšle do Řecka dalších 30 policistů

Česká vláda v EU prosazuje důslednější ochranu vnější hranice osmadvacítky, přerozdělování uprchlíků odmítá. V EU požádalo loni podle údajů Eurostatu o azyl 1,25 milionu lidí. Z nich zhruba 442 000 podalo žádost v Německu, 156 000 ve Švédsku a 174 000 v Maďarsku. Česko přijalo 1235 žádostí. Od loňského 17. června do sobotní půlnoci zadržela policie na českém území 3437 migrantů bez řádných dokladů.