Utečenci, které policie zadržela na Chodsku, skončili v Bělé-Jezové

Většina migrantů, které policie ve čtvrtek zadržela v bulharské dodávce u chodských Poběžovic, se už nachází v detenčním táboře Bělá-Jezová. Jedná se převážně o Afghánce, v šestadvacetičlenné skupině jsou i dva Pákistánci. Řidiči dodávky před policisty utekli, nyní se po nich pátrá.

Zařízení pro uprchlíky v Jezové
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Zbyněk

Patnáct zajištěných cizinců mělo platný afghánský pas, ostatní tvrdili, že cestovní doklad nevlastní. Mezi zadrženými migranty bylo pět samostatně cestujících mužů a dvě rodiny. První rodinu tvoří muž, žena a pět dětí a druhou rodinu tvoří rozvětvené příbuzenstvo – tři muži, tři ženy a osm dětí.

Policisté migranty, kteří se na českém území ocitli ilegálně v bulharské (podle původních informací maďarské) dodávce, vyslýchali ve čtvrtek odpoledne. Do běženeckého zařízení v Bělé-Jezové během noci převezli jednadvacet z nich. Zbývajících pět je zatím na policii v Plzni. Až policisté dokončí jejich výslechy a všechny úkony, převezou je do detenčního zařízení v Drahonicích.

Běženci mají být v Bulharsku nebo Řecku

„Porovnáním otisků prstů v policejních databázích vyšlo najevo, že všechny osoby převezené do Bělé-Jezové jsou již registrované v jiném členském státě Evropské unie (Maďarsko a Bulharsko) a jedná se o takzvané dublinské případy,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Stávající takzvaný dublinský systém předpokládá, že žádosti o azyl řeší první země, kde se žadatel dostal na území EU. V nynější migrační krizi se ale tento mechanismus ukázal jako jen málo funkční; Německo na jeho plnění rezignovalo. 

Uprchlého řidiče a spolujezdce z auta policie dál hledá. Domažličtí kriminalisté zahájili trestní řízení a muže podezírají z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Mužům, kteří podle ní naložili běžence do nákladního prostoru dodávky na dosud neznámém místě v Maďarsku a chtěli je před Maďarsko a ČR převézt do Německa, hrozí v případě dopadení a usvědčení u soudu až dvouleté vězení.