Proč mladíci v Pardubicích utýrali bezdomovce? Chtěli rozptýlit nudu

Za loňské umučení bezdomovce odsoudil královéhradecký krajský soud počátkem měsíce dvojici mladíků k sedmi a půl roku vězení. Z nově zveřejněného písemného rozsudku vyplývá, že svou krutou hrou chtěli rozptýlit nudu. Ani jeden z chlapců podle znalkyň netrpí duševní poruchou.

Dva mladí agresoři napadli spícího pětapadesátiletého bezdomovce v noci 3. srpna na pardubickém autobusovém nádraží. Do města přijeli lehce opilí na kolech, měli s sebou vzduchovou pistoli a boxer. Po bezdomovci nejprve stříleli a trefili ho mimo jiné do očního víčka. Poté ho kopali do trupu či rozkroku, dupali mu na břicho a mlátili ho boxerem do hlavy.

Jeden z chlapců sejmul gumový kryt z mužovy francouzské hole a druhý mu hliníkovou hůl zasunul do análního otvoru. V bezdomovcově batohu našli nůžky, kterými ho pobodali do hýždí a třísel. Zapálili mu také vlasy, které uhasili šlápnutím. Muž následně zemřel na šok způsobený masivním krvácením do břišní dutiny po poranění sleziny a střev.

Jednání u královéhradeckého i u odvolacího pražského vrchního soudu se vzhledem k nízkému věku pachatelů odehrávala za zavřenými dveřmi. Konkrétní informace z hlavního líčení tak soud uvolnil až nyní po právní moci verdiktu.

Surový útok, mučivé útrapy

Mladíkům za vraždu hrozilo maximálně deset let vězení. Pokud by byli plnoletí, mohli by dostat až dvojnásobný trest, případně trest výjimečný včetně doživotí. Takto si oba chlapci odpykají 7,5 roku ve věznici, kde se musí povinně zúčastnit psychoterapeutického programu.

„Zcela bezdůvodně a bez respektu ke zdraví a k životu člověka zaútočili pouze pro svoje zavrženíhodné pobavení se, zákeřně, neboť si byli vědomi svojí převahy a jeho neschopnosti se jim bránit, surově, když útočili více mechanismy převážně velkou intenzitou, a zvlášť trýznivě se způsobením mučivých útrap,“ zdůraznil verdikt.

Z rozsudku vyplývá, že hoši navíc po činu odešli do areálu letního kina, kde vyháněli další bezdomovce – ženu a invalidního muže. Představili se jim jako policisté a ženu trefili diabolkou do hýždí. U soudu vypověděla, že se tomu smáli.

Disharmonické dětství

Znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie uvedly, že osobnosti obou chlapců se dlouhodobě vyvíjely disharmonicky. Ani jeden prý ohledně napadení neprojevil žádné emoce či vztek. Oba shodně prohlásili, že s bezdomovci nemají žádné negativní zkušenosti a chtěli se jen pobavit.

První z chlapců, který je průměrně inteligentní, byl v dětství pravděpodobně týrán, rodina ho zanedbávala. Druhý, jehož inteligence je podprůměrná, od dětství často střídal výchovná prostředí a neměl stabilní zázemí. Proto nikdy nenavázali hlubší citové vztahy s dalšími
lidmi.