Těla pod stodolou. Záhornický vrah dostal patnáct let

Za třináct let starou vraždu ve středočeské Záhornici si Josef Šimek odpyká patnáct let vězení. Podle nepravomocného rozsudku v roce 2003 zabil muže a jeho komplic Václav Štorek mu pomohl zakrýt stopy a tělo zabetonovat pod záhornickou stodolu. Podle obžaloby navíc Štorek zavraždil o pět let později ženu, která v Šimkově firmě pracovala jako bílý kůň – tuto vraždu se ale podle soudu nepodařilo prokázat.

Policie se k vraždám dostala v roce 2012 při vyšetřování hospodářské trestné činnosti, krácení daně za dovezené pohonné hmoty a obchod s pozemky a nemovitostmi. Obžaloba uvádí, že první oběť – šestašedesátiletého Čechošvýcara – vrah zastřelil jednou ranou do týla v bytě v centru Prahy.

Šimek měl vraždit buď proto, že se chtěl zmocnit pozemků oběti, nebo proto, že měl se zavražděným mužem neshody kvůli předražené zakázce. Hádku kvůli zakázce Šimek přiznal i na záznamu odposlechu, kde uvedl, že „ho zabil kvůli konfliktu“. Tělo muže poté převezl do Záhornic, kde ho zabalil do igelitového pytle a spacáku, a zabetonoval v jámě pod stodolou. Štorek podle obžaloby o mrtvole věděl a nemovitost pro Šimka hlídal.

Předseda senátu Stanislav Králík označil za klíčový důkaz záznam odposlechu, na kterém se Šimek k první vraždě přiznal. „Jsme přesvědčeni, že se jedná o upřímnou zpověď Josefa Šimka svému synovi,“ uvedl. Šimek ovšem tvrdí, že o odposlechu věděl a přiznal se proto, aby kvůli vraždě nebyl stíhán nikdo z jeho rodiny.

Smrt bílého koně

Druhá vražda se stala v roce 2008, její obětí byla podle obžaloby třiatřicetiletá žena. Ve firmě, která způsobila daňové úniky za 42 milionů korun při obchodech s pohonnými hmotami a minerálními oleji, figurovala jako takzvaný bílý kůň. Její smrt měla zahladit stopy Šimkovy trestné činnosti. Ženu podle obžaloby zabil Štorek právě na Šimkův pokyn, třemi ranami do hlavy přímo v Záhornici.

Mrtvolu ženy kriminalisté nalezli na stejném místě jako první oběť, těla oddělovala betonová deska. Ženské pozůstatky byly „zabaleny“ stejně jako tělo zavražděného muže. Vina mužům prokázána nebyla, soudce ale nevyloučil, že vražda se Šimkem nějak souvisí.

Obhajoba se Šimkovou vinou nesouhlasí ani v prvním případě. Ve středu advokáti uvedli, že pachatelem obou vražd mohl být muž, který pozemek v Záhornicích chvíli vlastnil a zemřel v roce 2010 – i z jeho vraždy ovšem policisté viní Šimka a Štorka; domnívají se, že se obávali prozrazení předchozí trestné činnosti, a proto se rozhodli muže odstranit. Tento případ začne soud projednávat v květnu.

V případu figurovali další tři muži, kteří měli spíše okrajové role. Richard Novodvorský, který pracoval v Šimkově firmě, byl uznán vinným z krácení daní, soud mu uložil pětiletý trest. Květoslav Šimek, bratr, byl obviněn z podvodu, soud ho obžaloby zprostil. V tomto bodě zprostil obžaloby i údajného vraha Josefa Šimka. Policie bratry vinila z toho, že se snažili zařídit změny v územním plánu tak, aby mohly být pozemky po prvním zavražděném výhodně zpeněženy.