Česko zatím nepřevezme irácké uprchlíky. Důvod? Německá žádost má nedostatky

Německá žádost o vrácení uprchlíků do České republiky má nedostatky, míní ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Česko tak zatím skupinu 25 křesťanských uprchlíků z Iráku nepřevezme. O víkendu byli zadrženi v Německu, do České republiky se předtím dostali v rámci projektu Nadačního fondu Generace 21. Německé ministerstvo vnitra ale tvrdí, že podle práva Evropské unie má Česko povinnost převzít uprchlíky zpět.

Video Podle Chovance má německá žádost nedostatky, podle Berlína má ČR povinnost vzít uprchlíky zpět
video

Podle Chovance má německá žádost nedostatky, podle Berlína má ČR povinnost vzít uprchlíky zpět

Německá žádost má zásadní formální nedostatky a není v souladu s evropskou legislativou, uvedl v pátek na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle Hany Malé z tiskového odboru ministerstva nedostatky spočívaly hlavně v tom, že německá strana nepoužila vhodný legislativní nástroj.

„Oproti původním informacím od německé strany tyto osoby na území Spolkové republiky Německo nepožádaly o udělení mezinárodní ochrany, jak je ostatně uvedeno i v samotných žádostech, a Česká republika tak nemůže v souladu s evropskou legislativou tyto osoby v rámci dublinského řízení přijmout,“ vysvětlila Malá.

Německé ministerstvo vnitra se ale odkazuje na evropské právo s tím, že má Česká republika povinnost běžence převzít. Pokud byly v žádosti nedostatky, jsou podle německé strany formální.

„Naše stanovisko je takové, že podle evropského práva má Česko povinnost převzít běžence zpět. Pokud v žádosti byly nějaké nedostatky, předpokládáme, že byly formálního charakteru.“

Harald Neymanns

mluvčí německého ministerstva vnitra

Skupina křesťanských uprchlíků z Iráku pobývala v Okrouhlíku na Jihlavsku. Přivezl je Nadační fond Generace 21. V sobotu se 25 lidí vydalo autobusem do Německa, kde je zadržela tamní policie.

Původně je chtěla v pondělí vrátit do Česka. Nakonec německá strana svou žádost o předání stáhla s odůvodněním, že uprchlíci žádají v Německu o azyl, mají tam prý příbuzné. Později německé úřady opět změnily názor a uvedly, že požádají Česko o vzetí uprchlíků zpět.

Skupina míří do německého Essenu
Zdroj: ČT24
 

Tuzemské ministerstvo vnitra obdrželo žádost ve čtvrtek. Očekává se, že se skupina uprchlíků buď vrátí do Iráku, nebo budou moci v Česku znovu požádat o azyl. Chovanec ale v minulosti uvedl, že opakovanou žádost o azyl nepředpokládá, když běženci nechtěli v zemi zůstat.

Program přesidlování nebude pokračovat

Odjezd uprchlíků do Německa měl vážný dopad na celý projekt. Program na přesidlování křesťanských běženců byl nejprve pozastaven, vláda však rozhodla o tom, že nebude pokračovat. Nadační fond do země dopravil 89 uprchlíků, podle původních plánů jich mělo dorazit 153. Tuto sobotu mělo přiletět devět lidí a dalších 55 na přelomu května a června.

Osm křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří už v Česku byli, navíc ve čtvrtek odletělo zpět do vlasti. Rodina před odletem odevzdala ministerstvu vnitra průkazky žadatelů o azyl a získala zpět irácké pasy.

Podle fondu se osmičlenná rodina rozhodla odjet kvůli třiašedesátiletému otci, který říkal, že v cizině „chřadne a umírá“. S ním odcestovaly manželka a dvě dcery - jedna se dvěma dětmi a manželem a druhá s dítětem. Její muž v Brně zůstal.