Bývalý ředitel litoměřické věznice Líbal čelí obžalobě z vydírání i podplácení

Státní zastupitelství podalo obžalobu na bývalého ředitele litoměřické věznice Tomáše Líbala. Viní ho z vydírání, podplácení a nedovoleného ozbrojování. Líbala zadržela loni v srpnu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Tomáš Líbal
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

„Dne 9. března podalo Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích obžalobu na přesně nejmenovaného funkcionáře Vězeňské služby ČR. Obžaloba byla podána u Krajského soudu v Českých Budějovicích – pobočka v Táboře,“ řekl ČT státní zástupce Roman Tibitanzl.

Generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek v srpnu uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet. Po svém nástupu do funkce se prý Ondrášek stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a bude usilovat o to, aby za jeho působení bylo vše transparentní.

„Byl velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych to udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun,“ tvrdí. Kromě údajného vydírání se kauza týká i některých zakázek Vězeňské služby.

Líbal, který na generálním ředitelství působil za Ondráškova předchůdce Petra Dohnala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Ondrášek jeho místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.