Bělobrádek chce do Spojených států vyslat vědeckého diplomata

Úřad vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) chce vyslat českého vědeckého diplomata do Spojených států amerických. „Byli bychom rádi, aby ještě v tomto volebním období do Ameriky někdo vyjel,“ řekl Bělobrádek. První diplomatka ČR pro vědu Delana Mikolášová od loňského podzimu působí v Izraeli.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Mezi hlavní úkoly vědeckého diplomata obecně patří navázání kontaktů s vědci, výzkumnými institucemi a inovativními firmami v daných zemích a podpoření jejich spolupráce s českou vědeckovýzkumnou sférou a průmyslovými podniky.

Za jak dlouho by mohl český vědecký diplomat v USA začít pracovat, zatím není jasné. „Bude to určitě otázka měsíců a záleží to skutečně na tom, jak se vyrovnáme s debatami na ministerstvu zahraničních věcí,“ poznamenal Bělobrádek.

Další věcí je podle něj nárok na rozpočet. „My v rozpočtu s tím tabulkovým místem počítáme, nicméně to ještě neznamená, že tam bude dohoda na technické záležitosti,“ řekl vicepremiér. Náklady na funkci vyjdou ročně podle náměstka Arnošta Markse na jednotky milionů korun a hradí je Úřad vlády ČR.

Diplomatka v Izraeli je řízena vládním úřadem i ministerstvem zahraničí. Sídlí na velvyslanectví v Tel Avivu. Pokud by vědecký diplomat byl v USA, jeho základna by byla ve Washingtonu.

„Důležité je, aby kandidát na vědeckého diplomata znal akademické prostředí i státní správu. Myslím, že významnou roli hraje i komunikativnost a schopnost se učit nové věci. Je to kombinace různých vlastností a toho, kdo kdy v daném okamžiku je na ´trhu´ k dispozici,“ popsal požadavky na kandidáta Marks. Pro USA kandidát ale zatím vybrán není.

Vědecké diplomaty mají z evropských zemí v Izraeli ještě Francie, Itálie, Velká Británie, Německo a Maďarsko. Slovensko podle Mikolášové o něm uvažuje. Španělská inovační agentura zde má specialistu na start-upy.

Vládní rada chce pro příští rok doposud nejvíc peněz pro vědu

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila dosud nejvyšší návrh rozpočtu pro vědu – pro příští rok chce 32,7 miliardy korun, řekl vicepremiér Bělobrádek. Proti letošnímu roku by se tak rozpočet zvýšil o 3,6 miliardy. Bělobrádek o tom již jednal s ministerstvem financí. „Střednědobý výhled počítá s tím, že by celková částka (pro vědu) téměř 35 miliard korun měla být v roce 2018 a 34,5 miliardy korun pro rok 2019,“ uvedl Bělobrádek. Poprvé se rada také zabývala návrhem rozpočtu na výzkum s výhledem až na pět let, a nikoliv jen na další dva roky.