Česko pošle Turecku na pomoc uprchlíkům půl miliardy, vláda schválila harmonogram

Harmonogram, podle kterého bude Česko po tři roky posílat Turecku půl miliardy korun, schválila vláda. Jde o součást příspěvku Evropské unie Turecku na pomoc s uprchlíky. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ale bude záviset konečná výše částky, kterou Turecko dostane, i na tom, nakolik uhlídá migrační tok.

Uprchlíci zadržení Turky
Zdroj: REUTERS Autor: Umit Bektas

Brusel slíbil Ankaře na pomoc s uprchlíky tři miliardy eur, Česko loni na podzim souhlasilo, že se připojí částkou 20,4 milionu eur (zhruba půlmiliardou korun). Podle harmonogramu, který teď schválil kabinet, letos vyplatí 6 milionů eur (asi 162 milionů korun). Všechny peníze mají postupně odejít do roku 2019.

Peníze mají pomoci se zajišťováním lepších životních podmínek pro uprchlíky, kteří zůstávají v Turecku. Podle ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka by měly jít především do školství. „V loňském roce bylo více než 700 tisíc syrských dětí v Turecku mimo školský systém,“ řekl ČT.

Investice podle Rozumka potřebuje i trh práce, protože pracovní povolení pro Syřany stále nefunguje. „Zlepšit životní podmínky Syřanů v Turecku má smysl. Řada z nich stále věří, že se konflikt uklidní, a nechtějí cestovat nikam dál,“ dodal.  

Video Studio ČT24
video

Zaorálek: Uvolňování peněz je vázáno na to, že Turecko bude plnit úkoly

Zaorálek: Uvolňování peněz je vázáno na to, že Turecko bude plnit úkoly

Rozumek: Zlepšit život Syřanů v Turecku má smysl. Řada z nich nechce dál

 

Že ale Turecko dostane od Česka všechny slíbené peníze, není podle ministra zahraničí automatické. „Uvolňování je vázáno na to, že Turecko bude plnit úkoly, které dostalo. Bude to permanentně kontrolováno. Další uvolňování bude záviset na tom, zda bude vidět, že se daří zastavit tok migrantů přes Balkán,“ podotkl Zaorálek.

Využití peněz bude podle dohody EU s Ankarou monitorovat třicetičlenný řídicí výbor. Každý členský stát Unie v něm má jeden hlas, dva hlasy pak patří Evropské komisi.

Irácká mise instruktorů má první potřebné schválení

Vláda také podpořila vyslání 35 leteckých instruktorů do Iráku. Mají přímo na místě cvičit piloty na bitevní letouny L-159 Alca, které irácká armáda kupuje. „Když se mluví o zvládnutí migrační krize, často se mluví o tom, že je zapotřebí udělat vše pro to, aby byla zvládnutá situace v místě, kde vzniká, tzn. na Blízkém východě. Jsem proto rád, že vláda schválila návrh ministerstva obrany na vyslání leteckého poradního týmu do Iráku,“ podotkl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Instruktoři si ale ještě balit nemohou, vláda v tomto případě nemá poslední slovo. Pro zahájení mise je ještě nutné schválení v parlamentu.