Na vycházku už jenom s pytlíkem. Pejskařům hrozí až pětitisícová pokuta

Středně velké město stojí každý rok úklid ulic od psích výkalů okolo jednoho milionu korun. Některé radnice se proto rozhodly, že zpřísní svůj přístup k pejskařům. V Děčíně například využili novinky v zákoně a policisté tam mohou dát až pětitisícovou pokutu. Podmínkou je ale chytit neukázněného pejskaře při činu.

Video Události
video

Události: Neukáznění pejskaři mohou dostat vysokou pokutu

Jeden z děčínských strážníků sleduje kamerový systém, který je rozmístěn po městě, a když vidí, že někdo po svém psovi neuklidí, zavolá kolegům. Ti už čekají v autě a vyrazí na místo. Problém ale je, že pejskař může do té doby z parku odejít.

Pokud ale policisté majitele psa chytí, hrozí mu vysoká pokuta. Strážníci mohou vybírat až pět tisíc od loňského října, kdy se změnil zákon o přestupcích.

„Lidé se otočí a dělají, že to nevidí. Za přestupek náleží pokuta a ať je klidně veliká.“

Marie Blažková (ANO)

primátorka Děčína

Konkrétně v Děčíně je registrováno bezmála 4,5 tisíce psů, kteří denně vyprodukují zhruba 675 kilo exkrementů. Přitom nepřiznaných psů může být podle odhadů stejný počet. Děčín je ale ve svém přístupu zatím ojedinělý. V sousedním Ústí nad Labem nepořádní pejskaři dostanou pokutu maximálně 300 korun.