Past na střet zájmů. Sobotka se nebrání rozšíření pro hejtmany a starosty

Premiér Bohuslav Sobotka podporuje návrh novely zákona o střetu zájmů z dílny koaličního hnutí ANO. Šéf sociální demokracie to řekl v Otázkách Václava Moravce. Podle předpisu, který předkládá předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, by se museli politici ve volených veřejných funkcích vzdát podnikání - a to i na úrovni hejtmanů nebo starostů. ČSSD navrhuje, aby se omezení týkalo jen členů vlády.

Video Události
video

Byznys či politika – do budoucna si ministři zřejmě musí vybrat

Podle Sobotky je střet zájmů v souvislosti s Babišem problém, který se táhne s vládou od jejího vzniku a musí se v následujících měsících vyřešit. „Do politiky zkrátka vstupují bohatí lidé, kteří se nechtějí vzdát podnikání. Myslím, že by si každý měl vybrat, jestli chce dělat soukromý byznys, nebo sloužit veřejnosti,“ řekl premiér.

Jeho spolustraník Jan Chvojka proto ve sněmovně předkládá návrh, podle kterého by každý nový člen vlády (tedy nikoliv stávající) nemohl aktivně podnikat a být vedoucí osobou ve velkém ekonomickém holdingu. „Ten náš návrh se bude týkat každého nového člena vlády, který bude jmenován po stanovení účinnosti zákona,“ dodává Sobotka.

„Doufejme, že u návrhu ANO nejde jen o manévr“

Návrh novely podle ANO přitom paradoxně počítá s ještě přísnější variantou – nesoučinnost politiky a byznysu by se měla týkat i hejtmanů nebo starostů. „Takové debatě o rozšíření novely jsme otevření. Jen doufejme, že to není snaha, jak vytvořit proti tomu návrhu ještě širší frontu a dosáhnout jeho neschválení,“ dodal Sobotka.

Video Otázky Václava Moravce
video

Sobotka v OVM: Debatu o zpřísnění novely vítáme

 

V obchodním rejstříku mají firmy vlastněné Babišem zapsaných 129 oborů průmyslu, obchodu a služeb. Agrofertu patří například severočeská Lovochemie, největší výrobce hnojiv v Česku, dále firma Preol, největší tuzemský zpracovatel řepky a výrobce biopaliv, či Agrotec, největší zdejší prodejce nákladních aut a zemědělských a stavebních strojů. Další významnou firmou Agrofertu je napajedelská Fatra, která vyrábí mimo jiné legendární nafukovací hračky.

Dále pak např. moravské chemičky Deza a Precheza, pardubická Synthesia, která vyrábí barviva, laky, kyseliny nebo suroviny pro těžaře a zbrojaře. V portfoliu Agrofertu figurují přední dodavatelé masa Vodňanská drůbež a Kostelecké uzeniny, olomoucké mlékárny Olma, brněnské pekárny a mlýny Penam nebo třeba zemědělská firma Agro Jevišovice s krokodýlí farmou.

Se světem politiky se firmy Andreje Babiše potkávají přes veřejné peníze. Ty dostávají od českého státu a od Evropské unie. Údaje o dotacích je možné dohledat na internetu na stránkách ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, kde se dají najít dotace pro české firmy od roku 1999 až do současnosti. Je zde patrné, že dotace dostávalo 94 ze 153 českých firem Agrofertu. Dohromady získaly tyto společnosti od státu a z Bruselu skoro 4 miliardy korun.

Co se skrývá v Čapím hnízdě? 

Veřejnou debatu nyní plní hlavně okolnosti kolem dotací pro středočeskou farmu Čapí hnízdo u Olbramovic. Ta patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, takže nebylo možné dohledat její majitele. Díky tomu dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Čapí hnízdo
Profil

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo je rozlehlá farma na Benešovsku v blízkosti hlavního tahu z Prahy na České Budějovice. Funguje jako rekreační resort. Ekocentrum Čapího hnízda pořádá akce pro děti, součástí areálu jsou reprezentativní prostory pro pořádání konferencí a společenských akcí či malá zoologická zahrada. Dominantu farmy představuje jízdárna ve tvaru obřího čapího hnízda.

Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod a uvažují o hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Babiš se od celého případu distancuje jak osobně, tak coby majitel firmy Agrofert. „Žadatelem o dotaci pro farmu jsme já ani moje firmy nikdy nebyli. Mně, jako fyzické osobě, farma nikdy nepatřila, a v čase podání žádosti o dotaci v roce 2008 nepatřila ani žádné z firem Agrofertu,“ napsal poslancům.

Agrofert prý jen převzal předluženou farmu. Pokud by se tak nestalo, projekt by dle Babišova názoru zkrachoval a Česko by padesátimilionovou dotaci muselo vrátit Evropské unii. Věc vyšetřuje odbor hospodářské kriminality pražské policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům známý pod zkratkou OLAF.

Sám Sobotka od středeční mimořádné schůze kvůli kauze prý příliš nečeká. „Já předpokládám, že ta věc se nevyřeší jednou mimořádnou schůzí, a od samého počátku kladu důraz na to, abychom na stole měli fakta, ta fakta může dát na stůl policie, která se případem zabývá,“ komentoval premiér. Sobotka očekává, že Babiš celý problém vyřeší. Důvody pro změnu stávající koalice s ANO a lidovci prý premiér zatím nevidí.