Babiš i komunisté jsou pro volby už v červnu 2017. ČSSD je zásadně proti

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tento týden v rozhovoru pro Právo řekl, že by podpořil zkrácení funkčního období sněmovny. Volby by se tak místo na podzim 2017 uskutečnily už v červnu. Argumentuje vedle sporů v koalici i tím, že by nová vláda mohla ovlivňovat státní rozpočet. Stejný názor mají i komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip v Otázkách Václava Moravce řekl, že to považuje za logické. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je ale zásadně proti. V zemi je podle něj naopak potřeba obnovit normální čtyřleté vládnutí.

Podle Filipa má kratší volební období pro stabilní stát velmi výraznou logiku. „Má to smysl. Pokud má být státní rozpočet zodpovědně vytvořen, je potřeba začít na jaře, aby už byl v září předložen Poslanecké sněmovně a fungoval 1. ledna,“ řekl v Otázkách Václava Moravce. „Víme, jak složitě se přijímal státní rozpočet v roce 2014, když ho předkládala jiná vláda,“ dodal.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek má ale jiný názor. Pro stabilitu vnímání země má podle něj naopak obrovský význam, „abychom byli schopni dokončovat volební období v zákonem stanoveném rámci“.

Zaorálek: Kratší volební období bude prohra 

„Pokud budeme pokračovat tak, že každé volební období skončí mimořádně a žádná vláda nebude schopna dosáhnout termínu, tak je to jen pokračování trendu, který jsem si přál, abychom s touto vládou zastavili. V této zemi stojí za to obnovit normální vládnutí. Když to nedokážeme, je to vlastně prohra,“ konstatoval.

Video Otázky Václava Moravce
video

Zaorálek: Zkrácení volebního období bude prohra

 

Příprava státního rozpočtu není podle Zaorálka dostatečný argument. Babiš ale poukazuje i na roztržky v koalici. „Pokud se v koalici nebudeme společně cítit dobře, tak by bylo lepší, aby společné trápení bylo kratší,“ řekl Právu.

„Nejsem v této vládě proto, abych se v ní cítil dobře,“ reagoval Zaorálek. Česká republika podle něj navíc nyní žije v období, které není ve světě jednoduché: „Potřebujeme stabilní vládu, která drží zákony a regule.“

Čtyři roky byl premiérem naposledy Zeman

Zatím poslední vláda, která dotáhla své volební období až do konce, byla vláda Jiřího Paroubka. Jednalo se ale o kabinet, který během čtyř let vystřídal tři premiéry. Posledním premiérem, který vládl celé čtyři roky, byl v letech 1998–2002 Miloš Zeman.