Vládní projekt rychlého internetu zatím přešlapuje na místě

Do pořádných trablů se dostal záměr vlády rozšířit vysokorychlostní internet i do zbývajících „bílých míst“ České republiky. Evropská unie je sice připravena poskytnout miliardy korun, ale členové sněmovního hospodářského výboru se obávají, že ohrožen je samotný start projektu. Za viníka označují ministerstvo průmyslu a obchodu.

Video Události
video

Události: Spory o vysokorychlostní internet

Cílem plánu rozvoje internetových sítí je pokrýt do čtyř let Česko internetem o rychlosti alespoň 30 Mb/s. V současnosti je takové připojení dostupné pro 64 procent domácností, což je více, než je průměr Evropské unie. Na venkově jsou to ale pouze tři procenta, zatímco unijní průměr je 18 procent. 

Ministerstvo průmyslu  a obchodu nemá zpracován kvalitní plán pro vládu a Evropskou unii. Ten plán není zatím potvrzen, nesplňuje podmínky.

Martin Kolovratník

místopředseda hospodářského výboru (ANO)

Poslanec František Laudát (TOP 09) uvedl, že výbor dokonce přijal usnesení, kde vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby situaci řešil a za rozjezd projektu se zaručil. Laudát připomněl, že jde o projekt za 14 miliard korun. Podle poslance Martina Novotného (ODS) vážně hrozí, že Česká republika o peníze přijde a že tak strategická věc, jako je rozvoj vysokorychlostního internetu bude promrhána laxností vlády.

Poslanci chtějí do konce března dostat harmonogram, jak se bude projekt rozvíjet. 

Premiér k tomu uvedl, že ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) bude nyní každý měsíc dávat vládě informaci o dosaženém pokroku. Ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem bude zpracována mapa pokrytí internetem a budou určena místa, která mohou získat podporu z Unie.

Ministr Mládek řekl, že došlo k posunu, minimálně v případě plánu sítí nové generace. Dodal, že sektor přednese svoji představu a ministerstvo se ji pokusí zapracovat. 

Čas je do konce roku

Na premiéra se přitom kvůli pomalému rozjezdu celého projektu obrátili poslanci už jednou - před měsícem během interpelací. I v lednu ho upozornili, že peníze na vysokorychlostní internet jsou v ohrožení. Aby totiž Česko na unijní dotace dosáhlo, musí vláda Národní plán pro rozvoj sítí nové generace schválit do konce roku.

Výhrady k Národnímu plánu zatím zaznívají také z hospodářské komory a od telekomunikačních společností.