Sobotka představil v Lánech své priority. Zásadní rozpory se Zemanem prý nemají

Premiér Bohuslav Sobotka na zámku v Lánech představil prezidentovi více než dvě desítky úkolů, které chce jeho vláda splnit ještě do konce volebního období. S Milošem Zemanem a jeho poradci také jednal o dosavadním působení koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Podle Sobotky zásadní rozpory oba státníci nemají. Migrační krizi, kde se shodují o poznání méně, prý v debatě zmínili spíše okrajově.

Premiér Bohuslav Sobotka po schůzce v Lánech
Zdroj: ČT24

„Musím říci, že jsme nenašli nějaká témata z hlediska plnění vládního programu, kde by byly nějaké zásadní nebo velké rozpory,“ sdělil po jednání premiér Sobotka. Problém vidí spíše v tom, aby vláda stihla záměry dotáhnout legislativně do konce. Ne vše je totiž prý připraveno. Zmínil například zákon o sociálním bydlení a napravení odměňování ve zdravotnictví.

Premiér před zahájením debaty svá předsevzetí zveřejnil na webu vlády. Kabinet chce podle premiéra například udržet tempo hospodářského růstu, mimo jiné investicemi do dopravních staveb a masivním čerpáním evropských fondů. Hodlá prosadit zvýšení příspěvků na péči postiženým lidem o desetinu a dřívější odchody horníků z hlubinných dolů do důchodu. Sobotka zmínil i zvýšení minimální mzdy tak, aby od příštího roku činila aspoň 11 000 korun.

Video Události
video

Události ČT: Sobotka přijel do Lán, vyslechl si pochvalu i výtku

K dalším zákonům, o jejichž přijetí se chce zasadit, premiér zařadil například také prokazování původu majetku, novou regulaci a zdanění hazardu, zpřísnění zákona o střetu zájmů, zavedení celostátního referenda, rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, pravomoc vlády zvyšovat důchody do určité meze nad zákonný rámec a zákaz kouření v restauracích. Tyto předlohy jsou vesměs v různém stupni projednávání ve sněmovně.

Vláda chce taky podle Sobotky dokončit schvalování elektronické evidence tržeb, o níž bude po sněmovně rozhodovat v březnu Senát. Sobotka mluví také o zákonu o neziskových nemocnicích, o zálohovém výživném a o sociálním bydlení. Zmínil rovněž zavedení zdravotního volna nebo opětovný návrat proplácení prvních tří dnů nemoci. „Není žádný spor o tom, že je nutné rychle schválit prokazování původu majetku,“ dodal premiér.

Původní sestava vlády Bohuslava Sobotky jmenovaná 29. ledna 2014

Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal
 

Vládnutí svého kabinetu Sobotka pochválil 

Ohledně migrační krize Sobotka mluví o zvýšení pomoci uprchlíkům v Libanonu, Jordánsku a v Turecku a o růstu české rozvojové pomoci zemím, odkud běženci přicházejí.

„Od samého počátku jsme se, pokud jde o hlavní priority vlády, zaměřili na tři oblasti: podporu růstu a zaměstnanosti, posílení sociální soudržnosti společnosti a zajištění větší bezpečnosti občanů i celé země,“ uvedl Sobotka, podle něhož kabinet svůj program plní.

Prezident Zeman s většinou ekonomických priorit kabinetu souhlasí, osobně ale s premiérem nevychází právě nejlépe. V poslední době hovořil třeba o tom, že Sobotka škodí sociální demokracii, což přední straníci odmítli jako vměšování se do vnitřních záležitostí ČSSD. Spory mezi oběma politiky se objevují také v otázkách týkajících se migrace.