Nedostatek vězeňských lékařů chce ministerstvo řešit finančními příspěvky

Ve věznicích chybějí lékaři, počet trestanců přitom roste. Situace se navíc bude zhoršovat, většina lékařů ve věznicích je totiž v předdůchodovém věku. Ministerstvo spravedlnosti proto chtělo do věznic posílat absolventy medicíny povinně, lékařská komora to ale odmítla. Teď rezort uvažuje o jednorázovém náborovém příspěvku a vyšším osobním ohodnocení.

Video Události
video

Nedostatek vězeňských lékařů chce ministerstvo řešit finančními příspěvky

V českých věznicích pracuje celkem 136 kmenových lékařů, neobsazených zůstává 24 míst. Průměrný věk lékařů pracujících ve věznicích je přitom 58 let. Pokud vězeňští lékaři nestačí, mohou být vězni odvezeni na vyšetření do běžné nemocnice.

Zdenka Bauerová začala pracovat ve věznici jako praktická lékařka náhodou, nakonec zůstala 45 let. Podle ní je práce s odsouzenými náročnější. „Na prvním místě vyžadují víc návštěv u lékaře a jsou i tací, kteří chodí denně. Je to nejenom proto, že jsou nemocní, ale taky proto, že vyžadují návykové léky,“ popsala. Než lékaři vězně odmítnou, musí je stejně vyšetřit. Navíc zdraví u vězňů se zhoršuje rychleji - devastují si ho drogami nebo si schválně ubližují.

Návštěvou nemocnice se vězni snaží třeba odložit soudní řízení nebo výslech. Navíc, v nemocnicích se mají líp. Nemocniční pokoj se totiž výrazně liší od standardní cely. Je mnohem větší a k dispozici mají vězni i plně vybavené sociální zařízení.

Problém s nedostatkem lékařů ve věznicích vyřeší podle lékařské komory peníze. Jak vysoký by mohl být náborový příspěvek, který navrhuje rezort spravedlnosti, zatím není jasné.