Rybaření v Česku čeká velká změna - lístek bez zkoušek na 30 dní

Ulovit si rybu na dovolené by už pro turisty nemusel být takový problém. Ministerstvo zemědělství se spolu s rybářským svazem rozhodlo rekreační rybolov podpořit. Ke stávajícím dlouhodobým povolením chce přidat lístek s platností jen na třicet dní. Jeho majitel by ale nemusel skládat kvalifikační zkoušky.

Člověk, který chce legálně rybařit, musí mít nyní platný rybářský lístek. Pro jeho dosažení je potřeba absolvovat i měsíční školení a test. Nově by ale k prutům mohli začít usedat i rybáři, kteří budou lovit bez odborných zkoušek.

Ke změně se Český rybářský svaz rozhodl především kvůli turistům. „Byla to administrativní překážka, která v dlouhodobém horizontu problémy nikomu nepůsobila, ale u krátkodobých turistických pobytů působila problémy prakticky neřešitelné,“ řekl České televizi jednatel svazu Jan Štípek.

Problémy rybářský svaz nečeká

Nyní je jedinou možností turistů rybaření na soukromém rybníce. Na Úžasu v Jeseníkách například zaplatí za dvě hodiny 350 korun. V ceně je i výbava, ale jen tři ryby. 

Podle ministerstva zemědělství by proto díky novému dokladu mohlo vyrazit do rybářských revírů o dva tisíce lidí ročně víc. Krátkodobý rybářský lístek dostanou bez zkoušek, vše potřebné se ale dočtou v brožurkách, které dostanou spolu s povolenkou.

Problémů se rybářský svaz nebojí. „Není to myslivost, není tam zbraň, není to nic, co by mohlo způsobit nějaké velké obecné ohrožení,“ domnívá se Štípek.