Příští týden se oteplí, potom má ale rtuť zase klesnout

Poslední únorový týden se ponese v duchu poměrně hřejivého počasí, na přelomu února a března ale přijde opět mírné ochlazení. Pod bod mrazu průměrné denní teploty neklesnou a třetí březnový týden už teploměr ukáže až osm stupňů.

Zdroj: Facebook Počasí ČT Autor: Marie Rychta

„Relativně nejteplejší by měl být první týden, zejména ze začátku. Následně očekáváme slabé ochlazování, ale průměrné týdenní teploty by neměly klesat pod úroveň dlouhodobých průměrů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v měsíčním výhledu. Ten pouze odhaduje celkový charakter počasí, úspěšnost se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

Měsíční předpověď se může zamlouvat lyžařům a provozovatelům horských středisek, které trápí nedostatek sněhu. „Po většinu období budou srážky v nižších a středních polohách převážně dešťové, sněhové jen přechodně, zejména v první polovině období. Na horách očekáváme převažování sněhových srážek,“ uvádí meteorologové ve zprávě.

Dlouhodobá průměrná teplota pro nadcházející čtyři týdny je 1,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1987, kdy průměr činil minus 4,3 stupně Celsia. V roce 1990 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 5,8 stupně nad nulou. Co se týče srážek, těch meteorologové naměřili zatím nejvíce v roce 2000 (84 milimetrů) a nejméně v roce 1991 (tři milimetry).