Právník Rozehnal dostane za zbytečné stíhání 653 tisíc, přes milion už vysoudil

Právník Aleš Rozehnal dostane odškodné 653 tisíc korun a omluvu kvůli roky trvajícímu stíhání. Potvrdil to Městský soud v Praze. O Rozehnala a další lidi včetně bývalého šéfa televize Nova Vladimíra Železného se policie zajímala kvůli podezření z pokusu o poškozování věřitele – společnosti CME. Soud nakonec všechny zprostil obžaloby.

Aleš Rozehnal
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Omluva musí být zveřejněna v denících Mladá Fronta DNES a Právo do 15 dnů od nabytí právní moci,“ řekla České televizi mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Obvodní soud loni v červnu o částce 653 tisíc rozhodl. Ministerstvo spravedlnosti se ale odvolalo k Městskému soudu v Praze. Ten nyní sumu potvrdil. 

Rozehnal už vysoudil přes milion korun

Rozehnal už od státu dostal nebo vysoudil na odškodném přes milion korun. „Trestní soud trval deset let, byl jsem tři měsíce ve vazbě a rok a půl jsem nemohl vykonávat svoji práci, zdrželo to i moji akademickou kariéru,“ řekl loni v červnu ČT.

Ministerstvo spravedlnosti mu kvůli stíhání v minulosti samo přiznalo přes 840 tisíc korun za nemajetkovou újmu a výdaje na obhájce. Právník ale požadoval mnohem víc – čtyři miliony korun plus další statisícové sumy jako úroky z milionů, které mu byly roky blokovány v rámci kauce.

Další nároky uplatnil Rozehnal v souvislosti s případem, v němž byl se Železným stíhán kvůli podezření z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Osvobozující rozsudek padl v únoru 2011. Rozehnal pak po ministerstvu požadoval 1 740 000 korun jako náhradu nemajetkové újmy. Úřad mu z toho sám přiznal 50 tisíc korun, přes 250 tisíc mu pak stát zaplatil na základně rozhodnutí soudu.