Narození Karla IV. bude nejspíš oficiálním významným dnem

Den narození Otce vlasti Karla IV. se pravděpodobně stane oficiálním významným dnem České republiky. Připomínat by mohl i jeho matku Elišku Přemyslovnu. Sněmovna poslala úpravu novely o státních svátcích do závěrečného čtení.

Den narození českého krále a římského císaře Karla IV. před sedmi sty lety se nejspíš stane oficiálním českým významným dnem. Vyplývá to z poslaneckých úprav novely o státních svátcích, kterou ve čtvrtek sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela měla přitom podle původní verze připomínat spojení přemyslovské a lucemburské dynastie, tedy sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským v roce 1310. Podle autorů novely spojení obou rodů významně posílilo českou státnost a vzešel z něj i pozdější Otec vlasti Karel IV.

Právě kvůli němu se sněmovní školský výbor rozhodl upravit novelu tak, aby se významným dnem stal 14. květen jako „Den Elišky Přemyslovny a Karla IV.“ Připadal by pak na den narození nejvýznamnějšího českého panovníka v roce 1316. Poslanec Petr Bendl (ODS) doporučil tuto verzi ještě upravit tak, aby byla spojena pouze se jménem Karla IV.

Poslanci chtěli připomínat i důchodce nebo studenty

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák chce spolu s novelou uzákonit další významný den, konkrétně Mezinárodní den seniorů, který se připomíná 1. října. „Tento den je oslavou všeho, co do společnosti přinášejí starší lidé, a zvyšuje povědomí o problémech, se kterými se potýkají,“ odůvodnil své stanovisko Sklenák. Jeho návrh však potřebnou parlamentní podporu zatím nenašel.

Svůj návrh předložila i exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Podle ní by měl 17. listopad, který se dnes připomíná jako Den boje za svobodu a demokracii, oficiálně připomínat i Mezinárodní den studenstva. Válková se svým návrhem už jednou neuspěla, přesto jej předložila znovu.

O podobě novely, kterou předložilo třiatřicet poslanců ČSSD, ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a Úsvitu, rozhodne sněmovna až v příštích týdnech.