Řidiči se na třetí značku hodně načekají

S novým systémem vydávání registračních značek na auta mohou řidiči žádat o třetí tabulku, která se používá nejčastěji na nosiče kol. Podle zákona má vyřízení trvat maximálně 15 dní, někteří žadatelé ale čekají i dvakrát déle. Ministerstvo dopravy slibuje, že dobu vyřizování postupně zkrátí. Odborníci ale radí lidem, aby se sháněním značky začali, než se oteplí.

Video Události
video

Události ČT: Při čekání na třetí značku musí být řidiči trpěliví

„Určitě chceme, aby to lidé dostávali rychleji. Pokud tam bylo nějaké zdržení u jednotlivců, tak proto, že byl velký zájem o značky na přání, které měly přednost,“ komentuje situaci mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Problémy s kapacitou továrny na registrační značky se ale mohou objevit i v létě, kdy lidé začnou ve velkém nosiče na kola používat. Proto by měli lidé začít shánět značky v předstihu. Obvykle se začínají o značky zajímat, jakmile se oteplí, a vrchol přichází na přelomu května a června.

Značku na nosič kol můžou shánět tisíce lidí 

Nosiče kol přidělené k zadní části vozidla používají tisíce lidí. Nosiče ale zakrývají zadní registrační značku. Proto ještě nedávno řidič řešili problém třeba kusem kartonu popsaným fixou nebo plastovými tabulkami z reklamních studií. Za podobné „lidové“ značení je ale mohl stihnout trest při dopravní kontrole.

Nyní mohou o třetí značku žádat oficiálně, ale vzhledem k potížím s vyřízením by žadatelé měli počítat s tím, že po celou dobu vyřizování žádosti je velký technický průkaz v rukou úředníků. To pro majitele aut může znamenat problém třeba v případě, že by se blížil konec platnosti technické kontroly.