Trestaní dostali v Ostravě šanci získat práci. Z 25 jich vytrvalo sedm

Ročně je v Česku odsouzeno přes 70 tisíc lidí. Po výkonu trestu mají malou šanci získat práci, protože většina zaměstnavatelů lidi se záznamem v trestním rejstříku nechce. I to je jeden z důvodů, proč se zpátky za mříže vrací až šedesát procent propuštěných vězňů. Pracovníci ostravské probační a mediační služby zkusili spolu s úřadem práce tento téměř začarovaný kruh přerušit. Vybrali dvacet pět trestaných, kterým poskytli nadstandardní pomoc při hledání práce. K cíli došlo sedm z nich.

Pracovníci probační a mediační služby vytipovali skupinu klientů, u kterých předpokládali, že by mohli mít o práci zájem. „Šlo o lidi, kteří vykonávali trest obecně prospěšných prací nebo byli propuštěni s dohledem, někteří byli odsouzeni poprvé, jiní opakovaně, ale projevili snahu o nápravu a zařazení do programu,“ vysvětlila vedoucí ostravského střediska probační a mediační služby Kateřina Kuchtová.

Našlo se devět vstřícných zaměstnavatelů

Zároveň hledali společně s úřadem práce zaměstnavatele, kteří by jim v tom pomohli. Našli jich devět, například Technické služby Moravská Ostrava, základní školu v Ostravě-Kunčičkách, úřad obvodu Ostrava-Poruba, Armádu spásy nebo neziskovou organizace Nová šance, která pomáhá propuštěným vězňům řadu let.

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Redaktorka ČT: Pilotní projekt pomáhá najít trestaným práci

Redaktorka ČT: Pilotní projekt pomáhá najít trestaným práci

Kateřina Kuchtová z Probační a mediační služby v Ostravě

Právě v Nové Šanci, kde se momentálně připravuje na samostatný život na svobodě patnáct bývalých vězňů, dostal práci vrátného i jeden odsouzený. Za násilný útok si odseděl čtrnáct let ve vězení. „Když jsem odcházel z výkonu trestu, měl jsem asi 1200 korun. Zaplatil jsem vlak, koupil si jídlo. A to bylo všechno,“ líčil. Teď dostává každý měsíc plat.

Ředitel odboru zaměstnanosti krajského úřadu práce v Ostravě Jiří Krhut ocenil zaměstnavatele, kteří byli ochotni spolupracovat a urychleně vytvořili nová pracovní místa.„Zatím jde o veřejně prospěšné práce nebo takzvaná společensky účelná pracovní místa,“ řekl.

Úspěšnost programu 28 procent 

S vybranými kandidáty, z nichž polovina měla jen základní vzdělání, úřad práce individuálně pracoval. Naučili se například napsat životopis, někteří prošli rekvalifikací. Nakonec práci získalo sedm z nich. Devět jich totiž přestalo spolupracovat, další raději zůstali na úřadu práce.

Iniciátoři programu jsou přesto velmi spokojeni. „Vzorek dvaceti pěti lidí je malinký střípek, i tak je to obrovský úspěch. Cíle dosáhlo 28 procent,“ zdůraznila Kuchtová. Stejně pozitivní je ředitelka ostravské pobočky pracovního úřadu Yvona Jungová. „Ověřili jsme si, že cílená práce s lidmi, kteří byli trestaní, se vyplácí. Ve spolupráci s probační a mediační službou budeme rozhodně pokračovat,“ řekla Jungová.