Dva jednatelé a technik čelí podezření, že podvodem získali licenci na solární elektrárnu

Policisté navrhli obžalovat tři lidi z podvodného získání licence na solární elektrárnu na Brněnsku. Škoda podle kriminalistů překročila 250 milionů korun. Vyplývá to z tiskové zprávy Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Video Studio ČT24
video

Mluvčí: Proč byl podán návrh na obžalobu

Podle mluvčího ÚOKFK Jaroslava Ibeheje koncem listopadu 2010 podali u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dva jednatelé obchodní společnosti žádost o udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích.

Daná elektrárna v té době podle policie nebyla dokončená, dostala ale licenci za zvýhodněných podmínek na 25 let.

„Podle našich závěrů měli předložit ERÚ nepravdivou zprávu o revizi elektroinstalace, vypracovanou revizním technikem, vady obsahující rozhodnutí o předčasném užívání stavby a reálnému stavu neodpovídající dokumentaci, která měla dokladovat úplné dokončení solární elektrárny.“ 

Jaroslav Ibehej

mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality

Díky garantované výkupní ceně elektrické energie za lepších podmínek vznikla zatím škoda kolem 260 milionů korun. „V průběhu dvacetileté garantované výkupní ceny by se společnost neoprávněně obohatila cca o 909 milionů korun,“ uvedl Ibehej.

Oba jednatelé firmy jsou obviněni z podvodu. Technik, který vypracoval revizní zprávy, je obviněn z pomoci k trestnému činu podvodu. Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Případem se nyní bude zabývat Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

První tresty za podvody kolem solární elektřiny začaly padat počátkem roku 2014. Pohybovaly se od podmínky až po šest let za mřízemi. Krajský soud v Brně tak potrestal podvody kolem nehotové elektrárny v Mrlínku na Kroměřížsku.