Méně vysedávání ve sněmovně – Babiš si pořídil politického náměstka

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v úterý jmenoval Jiřího Volfa na pozici náměstka člena vlády. Volf se tak stal takzvaným politickým náměstkem podle služebního zákona. Babišův úřad dosud takového náměstka neměl. Volf bude zastupovat ministra a účastnit se například jednání výborů nebo komisí Poslanecké sněmovny.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Jiří Volf, který se narodil v roce 1941, působil na ministerstvu financí od roku 1993. Postupně byl ředitelem odboru financování kapitol státního rozpočtu, náměstkem ministra pro oblast financování kapitol státního rozpočtu a státním tajemníkem. V letech 2009 až 2014 působil jako externí poradce ministra pro vládní a parlamentní agendu a strategické společnosti. V roce 2014 z ministerstva odešel, teď se vrací na úřad zpátky. Není a nebyl členem žádné politické strany.

„Patří k nejzkušenějším úředníkům v České republice s podrobnou znalostí velmi specifické oblasti, a to problematiky sestavování státního rozpočtu. Bylo by chybou jeho cenných zkušeností nevyužít,“ uvedl ministr Babiš.

Podle služebního zákona mohou být na každém ministerstvu maximálně dva političtí náměstci. Záleží na ministrovi, zda tuto pozici zřídí. Doba trvání funkce politického náměstka je na rozdíl od odborných úzce spjata s funkčním obdobím daného ministra. Navíc mají odborní náměstci jasně danou agendu. Teď jich má ministerstvo financí sedm plus státního tajemníka.