Podle žalobce má jít Dalík na sedm let do vězení, ten vinu odmítá

Lobbista Marek Dalík spáchal podle žalobce Jana Kořána v kauze nákupu obrněných vozidel Pandur trestný čin. Kořán to uvedl ve své závěrečné řeči, které dnes začaly u pražského městského soudu. Podle státního zástupce se bývalý poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) pokusil o podvod, když předstíral, že může ovlivnit armádní zakázky. Navrhl mu trest ve výši sedm let vězení a pokuty téměř 22 milionů. Dalík vinu odmítá.

Policisté vyšetřovali Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (přibližně půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si Dalík o úplatek řekl v listopadu 2007, přičemž předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.

Státní zástupce hned v úvodu oznámil, že jeho řeč bude rozsáhlá a návrh trestu řekne až na závěr. „Obžaloba má za to, že se skutek stal, skutek je trestným činem a skutek spáchal obžalovaný,“ řekl Kořán. Dále uvedl, že Dalík při své výpovědi nemluvil pravdu a expremiér Topolánek předvedl rétorické cvičení.

Za účelovou nebo nevěrohodnou pak Kořán vyhodnotil výpověď tehdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka, který byl v minulosti obžalován z korupce při nákupu armádních tratovek, soudy jej však pravomocně zprostily obžaloby.

Žalobce: Dalík by měl jít na sedm let do vězení

Zdůraznil také, že se podle jeho názoru Dalík pokusil o podvod, a nezměnila se tak právní kvalifikace činu. Soud totiž v minulosti upozornil, že může Dalíkovo údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až dvanáct let vězení. Za trestný čin podvodu hrozí až deset let.

Kořán v závěru své řeči navrhl Dalíkovi sedm let vězení. Dalík by také měl podle něj zaplatit peněžitý trest ve výši téměř 22 milionů korun. „Není to tak úplně překvapující vzhledem k právní kvalifikaci. Jinak to nebudu komentovat,“ reagoval na závěrečný návrh státního zástupce advokát Tomáš Sokol, podle kterého se neprokázalo, že Dalík spáchal skutek, pro který byl souzen. navíc podle něj nejde o trestný čin, soudu proto navrhl, aby byl Dalík zproštěn obžaloby.

Soud nejspíš rozhodne v úterý

Soud se kauzou zabývá zhruba rok a půl, z toho rok zabrala přestávka, během níž se zařizoval výslech bývalého velvyslance USA v Česku Richarda Grabera. Ten v lednu dával údajnou neetickou nabídku do souvislosti s problémy při obchodu české strany a zbrojařů. V souvislosti se zakázkou se však podle Grabera Dalíkovo jméno nezmiňovalo.

„Soudkyně čekala, že pan velvyslanec Graber ony události buď vyvrátí, nebo potvrdí, ale jeho výpověď byla zmatená. Ve větším podezření byl podle něj náměstek ministra obrany Barták,“ uvedl redaktor časopisu Respekt Jaroslav Spurný.

Předpokládá se, že soud v případu rozhodne v úterý. Dalík se z obou dnů soudu omluvil.