Suché léto výrazně zvýšilo statistiky požárů. Hořely lesy i Unipetrol

Hasiči měli v loňském roce hodně práce s ohněm, a to především v létě. Extrémně suché počasí totiž přispělo k nárůstu počtu požárů, kterých bylo nejvíc za posledních dvacet let, konkrétně 20 232. Zatímco denní průměr je padesát požárů, v některých letních dnech se potýkali i s dvěma sty. Celkově však došlo i k navýšení počtu jejich zásahů, ať už při živelních pohromách nebo u dopravních nehod.

Ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba označuje kvůli počtu požárů loňský rok za výjimečný, v předchozích letech hasiče zaměstnávaly hlavně povodně. „Byly to dlouhotrvající požáry, které trvaly i několik dnů a znamenaly nasazení velkého množství techniky,“ zdůraznil Ryba. Problém podle něj byl například v tom, že se oheň ve vedrech rychle šířil. O letních prázdninách vzniklo 5725 požárů, tři čtvrtiny se staly v přírodním prostředí. 

Hlavní příčinou byla nedbalost následovaná technickou závadou například na komínech a úmyslným založením požáru. Ke všem více než dvaceti tisícům případů ale hasiči nemuseli vyjíždět, jejich zásah byl potřeba u 19 685 z nich. Zbytek z celkového počtu se podařilo uhasit bez jejich pomoci.

Při požárech, kterých bylo meziročně o 2844 víc, loni zemřelo 115 lidí, o jednoho člověka více než předloni. Zraněno bylo 1449 osob, meziročně o 270 více. Požáry také způsobily materiální škody, loni za zhruba 2,5 miliardy korun, což představovalo nárůst o 300 tisíc korun oproti roku 2014.

Nejvíc škody způsobil požár v Unipetrolu

Největší byl požár etylénové jednotky ve společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu, při kterém vznikla škoda 641 milionů korun. Ušlý zisk společnosti byl ještě vyšší. Zraněno tehdy bylo 32 hasičů, evakuovat se muselo 3142 lidí. Příčina vzniku ohně je předmětem šetření.

Požár v litvínovské chemičce Unipetrol
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Šulc

Na druhém místě je požár ve skladovací hale náhradních dílů na traktory v Brně, který způsobil škodu za 65 milionů korun. Příčinou byla technická závada zářivky. Na třetím místě skončil prosincový požár ve výrobně autokosmetiky a náhradních dílů, který si vyžádal dva mrtvé a škodu 42 milionů korun.

Hasiči loni řešili celkem 111 984 událostí, což bylo o více než jedenáct tisíc víc než o rok dříve. Největší podíl, zhruba polovinu výjezdů, tvořily technické zásahy, uvedl náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení František Zadina. Patří mezi to například pomoc při živelních pohromách nebo odstraňování popadaných stromů. Následovaly zásahy u dopravních nehod a požárů. Evakuovat se loni hasičům podařilo 63 462 osob.

Video Studio ČT24
video

Ryba: Předchozí roky byly většinou poznamenány povodněmi, loňský rok byl opakem

Ryba: Předchozí roky byly většinou poznamenány povodněmi, loňský rok byl opakem

Zadina: Největší podíl zásahů, polovinu, ukousnou technické havárie