Ústavní soud: Pokuta pro exekutora Vránu platí

Ústavní soud potvrdil pokutu pro exekutora Tomáše Vránu. Často kritizovaný přerovský exekutor tak musí zaplatit půl milionu korun za porušení exekučního řádu. Vránu, který již oznámil svou rezignaci k březnu 2016, chtěl kvůli četným stížnostem odvolat i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Ústavní soud
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Vrána zakázal kontrolním orgánům předložit exekuční spisy, čímž porušil exekuční řád a stavovské předpisy Exekutorské komory. Za to mu Nejvyšší správní soud udělil pokutu, proti tomuto rozhodnutí však Vrána podal stížnost k Ústavnímu soudu. Ten jeho stížnost odmítl.

„Stěžovatel v průběhu kontroly v exekutorském úřadu svým zaměstnancům telefonicky zakázal poskytnout členům kontrolní skupiny plný přístup k elektronickým spisům. Z ústavního hlediska Ústavní soud nemá Nejvyššímu správnímu soudu co vytknout, pokud za tohoto stavu věci dovodil, že popsaným jednáním sám stěžovatel neposkytnul požadovanou součinnost a neumožnil kontrolní skupině výkon dohledové pravomoci,“ píše se v rozhodnutí Ústavního soudu.

Kvůli mnoha stížnostem podal na Vránu loni kárnou žalobu také ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který tehdy usiloval o jeho odvolání. Vrána v září oznámil svou rezignaci. „Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě,“ řekl tehdy. V čele přerovského exekutorského úřadu, který patří mezi tři největší tuzemské exekutorské úřady, je od roku 2001.