Policie dopadla třetího Čecha ze skupiny, která loupila Německu

Plzeňští kriminalisté ve spolupráci s německými kolegy zadrželi tento týden Čecha, který je podezřelý ze zářijového brutálního přepadení rodiny v bavorském Weidenu. Německé seniory podle policie přepadl, týral a okradl společně s dvojicí krajanů, které čeští policisté dopadli, a které soud poslal do vazby už loni v prosinci. Zadržený muž skončil také ve vazbě, soud má v příštích týdnech rozhodnout o jeho vydání do Německa. Za loupež hrozí podezřelým až patnáct let vězení, informoval mluvčí policejního prezidia David Schön.

Německá média už dříve uvedla, že zloději v noci pronikli do domu, který obývá trojice seniorů, z nichž nejstaršímu bylo 89 let. Na několik hodin je svázali a týrali je. Podle policie při přepadení způsobili škodu téměř tři sta tisíc korun. „Hledaní vnikli do domu obětí a tam za použití pohrůžky zbraní a bitím donutili oběti k vydání peněz a šperků,“ popsal případ již dříve Schön.

Na podezřelé byl v Německu vydán mezinárodní zatykač. Policisté z Plzeňského kraje pak za dvanáct hodin vypátrali a zadrželi dva podezřelé, nyní dopadli i třetího. Podkladem pro zadržení byl opět evropský zatýkací rozkaz a záznam v schengenském informačním systému. „S ohledem na nebezpečnost pachatele plzeňští kriminalisté k jeho zadržení využili zásahovou jednotku,“ dodal mluvčí české policie.

Tento případ je podle něj důkazem dobré policejní spolupráce v rámci schengenského prostoru. Jen loni čeští policisté zasahovali ve více než čtyřech stech případech mezinárodně hledaných zločinců v Česku. Zahraniční policisté zase pro české kolegy vypátrali více než tři sta osob, na které české soudy vydaly evropské zatýkací rozkazy.