Česká ambasáda v Damašku by mohla distribuovat pomoc z celé EU

České velvyslanectví v Damašku by se mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci z Evropské unie pro Syřany. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová o to požádala během své pondělní návštěvy v Česku ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), řekl ČTK diplomatický zdroj. Potvrdil tak informaci Newsweek Česko.

Velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi

Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Ministerstvo zahraničí upřesnilo, že bylo české velvyslanectví pověřeno, aby zjistilo možnosti poskytování humanitární pomoci na území Sýrie. „Ambasáda v Damašku dostala za úkol sondovat možnosti poskytování humanitární pomoci v rámci Sýrie v nejohroženějších místech,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva. Podle ní je celý proces teprve na začátku a není zcela jasné, zda by český úřad byl jediným distributorem pomoci od států osmadvacítky.

Jiná země EU už ale na území Sýrie své velvyslanectví nemá – Česko zůstalo jediným členem osmadvacítky, který své velvyslanectví v Damašku zachoval i po vypuknutí občanské války. Český úřad na místě zastupuje i americkou diplomacii a velvyslankyně Eva Filipi platí za uznávanou odbornici na situaci v Sýrii.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že vítá zájem Federiky Mogheriniové o zapojení české ambasády v Damašku. „Vnímám to jako velké ocenění české diplomacie v tomto regionu,“ uvedl. Podobně se vyjádřil i státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. 

Podle aktuálních informací OSN jsou na území Sýrie místa, kde lidé umírají hlady a nutně potřebují lékařskou pomoc. Kritická je situace ve městě Madájá, které půl roku obléhá syrská armáda. Další případy hladovění pak humanitární pracovníci podle OSN zaznamenali také v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi 20 tisíc lidí.