Tání sněhu napoví, zda se nebude opakovat suchý rok

I když po dlouhém čekání napadl sníh nejen na horách, ale i pod nimi, stále doznívá loňské sucho. Zásoby podzemních vod se zvyšují jen pozvolna. Suché nebyly jen prázdniny, na problémy zadělala již minulá zima. Nebyla sice tak teplá jako ta předchozí, zato však nenapadl téměř žádný sníh. Letošní zima tak má nesnadný úkol: být na vláhu štědřejší.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Nasněží a roztaje. Skončí tak sucho?

K tomu, aby se země dostatečně svlažila, by příroda musela splnit náročné podmínky: Dostatečně nasněžit a potom jenom pomalu tát. Letošní zima k takovému scénáři zatím nesměřuje. „Množství, které napadlo – řekněme deset dvacet centimetrů – není dost na to, abychom mohli říct, že je na sníh bohatá zima, kterou končí sucho,“ upozornil Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pokud by napadlo 30 centimetrů, již by to mohlo být přijatelné množství. Sníh by ale měl nějakou dobu vydržet a jen pozvolna tát. Takový scénář je snad reálný na horách, ani to však není dost. Potřeba je něco jiného: „Aby napadl i v nižších a středních polohách, kde loni v zimě velmi významně chyběl. To byly oblasti nejvíce postižené suchem,“ upřesnil hydrolog.

Tání se nesmí uspěchat

Pozvolné tání je důležité kvůli podzemním vodám. Když se prudce oteplí a roztaje vše naráz, sice se rozvodní řeky, ale podzemní zásoby se příliš nezvětší. Přitom právě takový vývoj je v nejbližších dnech reálný. Po mrazivém začátku roku přijde v pátek oteplení, kdy teploty stoupnou až pět stupňů nad nulu a několik dnů nad bodem mrazu zůstanou. 

V nížinách se na druhé straně lidé nemusejí bát komplikací, které s sebou často přinášejí tuhé zimy – zamrzlých řek nebo ker, které zatarasí koryto. Naposled způsobil led potíže na některých řekách před čtyřmi lety, kdy ho na Jizeře museli hasiči i odstřelovat. Například Vltava v Praze ale nezamrzla ani tehdy. Naposledy bylo možné procházet se po řece v roce 2002.

Mnoho vody neuplynulo a rok 2015 byl pryč

Ačkoli rok 2015 nebyl v součtu srážek nejsušší, byl celkový úhrn o pětinu nižší oproti dlouhodobému průměru. Jak upozornil Miroslav Trnka z Centra výzkumu globální změny Akademie věd, sucho bylo v celé zemi. Bez vody zůstalo Česko takřka celou dobu kromě podzimu – v zimě nesněžilo, v létě nepršelo a na jaře nebyl rok o mnoho štědřejší. „Zasáhl suchem skoro všechny oblasti v České republice, vždycky ale v jiné vegetační době,“ řekl Miroslav Trnka.

Kromě sucha ale poznamenaly minulý rok i vysoké teploty. Oproti průměru za poslední tři desetiletí bylo loni o 1,1 stupně Celsia více.