Silničáři i obce děkují. Mírná zima jim uspořila milióny korun

Korunu za korunu jim zatím šetřila letošní zima, která není právě klasickou zimou. Chybí jí větší mráz a vydatný příděl sněhu, takže silničáři, starostové horských obcí či třeba Horská služba mohli počítat úspory.

Video Události
video

Události: Zimní úspory

Jen v Krušných horách se úspory zatím vyšplhaly do miliónů korun. Méně se solí, sníh není nutné odhrnovat a údržba běžeckých tratí ještě nestála ani korunu.

Místu známému jako Neklid, tisíc metrů nad mořem, vládly první letošní den sluneční paprsky a sníh tu hrál jen druhořadou roli. Zatímco třeba před třemi lety byly zdejší okraje silnic svírány metrovými závějemi, letos tu ležely jen zbytky rozježděného sněhu. V roce 2012 byl již tou dobou sklad se solí z poloviny prázdný, letos je pryč sotva čtvrtina, uvedl Josef Bulka, vedoucí zimní údržby ze Správy a údržby silnic Karlovského kraje.

Pluhy nevyjížděly…

Úspory za údržbu silnic šplhají do milionů. Statisíce spoří samotné obce, například na údržbě běžeckých tratí či protahování silnic. Například v Abertamech nemusely vyjíždět pluhy technických služeb, „povoláni" nebyli ani lidé s lopatami.

„Všichni museli dostat volno a ušetřili jsme na tom slušné peníze,“ komentoval to Zdeněk Lakatoš (nez.), starosta Abertam.

…záchranářů sloužilo méně

Úspory počítá i Horská služba České republiky. Za benzín do skútrů, za početně redukované služby záchranářů. Například na vrcholu Plešivce měli podle rozpisu sloužit nejméně tři záchranáři. Vleky tu ale stály, proto byla služebna prázdná. To potvrdil i Stanislav Kabeš z krušnohorské Horské služby. Skiareál Plešivec byl mimo provoz, návštěvnost minimální, Horská služba proto jela jen na pohotovostním režimu, uvedl.

Při takovém průběhu zimy byla nepřetržitá služba pouze na dispečincích v nejvyšších částech hor. Jinde čekali cestáři a záchranáři na zavolání.

V lednu za sněhem na hory

Nyní začal areál Plešivec s umělým zasněžováním, podobně jako lyžařské areály v jiných částech republiky. Někde již mohli přivítat první lyžaře.

Také charakter současné zimy se mění, ochladilo se a svou obvyklou roli by si měl zahrát i přirozený sníh. V lednu bude deště a sněhu více než normálně bývá, a to hlavně v první polovině měsíce, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V nižších a středních polohách budou podle něho srážky převážně dešťové, zatímco na horách budou srážky po většinu ledna převládat sněhové nebo smíšené.