Češi se připravují na Silvestr, ohně nad městy vykvetou i na Nový rok

Do příchodu roku 2016 zbývají poslední hodiny a Češi se připravují na tradiční silvestrovské oslavy. Světelné kejkle pro 31. prosinec ovšem zůstávají převážně v soukromé režii, protože slavnostní novoroční ohňostroj chystá většina měst až na 1. ledna. Kde všude se rozzáří obloha?

Video Události
video

Události: Česko se připravuje na Silvestr

 Na Silvestra se ohňostroje dočkají v Břeclavi, Mostě, Trutnově nebo ve Vsetíně. Ve většině dalších měst, včetně řady krajských, proběhne organizovaná světelná show 1. ledna.

Cena městského ohňostroje se obvykle pohybuje mezi 30 tisíci a půl milionem korun. Nejméně, a to právě 30 tisíc, zaplatí v Mladé Boleslavi, 500 tisíc vyplatí radnice v Protivíně. Už tradičně největší a nejdražší ohňostroj bude v Praze; metropole za něj dá 1,2 milionu korun a místo tradiční Letné se bude odpalovat z vrchu Vítkov.

„Nejlepší místa pro sledování ohňostroje jsou například park Parukářka, Riegrovy sady nebo prostory bez vysoké zástavby v Karlíně. Vzhledem k místu odpalování bude ale ohňostroj dobře vidět i ze vzdálenějších částí Prahy, jako jsou Letenské sady a další lokality,“ pozvala Pražany primátorka Adriana Krnáčová.

Víc než šest tisíc výstřelů se začne odpalovat v šest večer. Desetiminutový program bude obsahovat v Česku dosud nevídané efekty. „Diváci se v letošním roce mohou těšit na speciální vystřelování číslic příchozího roku 2016, což by mělo být hodně poutavé, tento efekt v České republice zatím nebyl vůbec realizován," přiblížil hlavní designer ohňostroje Martin Peter.

Světelné oslavy – a požár stodoly

S oslavou příchodu nového roku se pojí i tradiční varování lékařů a hasičů. V posledních letech totiž výrazně přibylo požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. Zatímco na přelomu let 2010 a 2011 jich hasiči zaznamenali sedmnáct, na přelomu loňského a letošního roku šlo už o pětapadesát případů.

Nejčastěji hasiči sice vyjíždějí k požárům trávy, popelnic nebo věcí na balkonech, jak ale zdůrazňuje jejich republiková mluvčí Nicole Zaoralová, v poslední době „dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly světlice.“ Její slova dokládá i případ z loňského Silvestra, kdy pyrotechnika způsobila požár několika hospodářských budov na Kutnohorsku se škodou 660 000 korun.

Neopatrná manipulace s pyrotechnikou navíc každoročně způsobuje zranění s trvalými následky, například do vinohradské nemocnice nejčastěji míří lidé se zraněním obličeje a rukou. Kromě popálenin může pyrotechnika i vážně poškodit sluch.

„V extrémním případě může dojít i k poranění převodní části ucha, bubínku, jeho roztržení, eventuálně kostiček a taky k poškození vnitřního ucha,“ varoval přednosta ORL na Královských Vinohradech Martin Chovanec. Lékaři proto radí pyrotechniku nejlépe vůbec nepoužívat, a když, tak za střízliva s rozmyslem – a se špunty do uší.