Kvůli vánočnímu poselství bude Zemana žalovat promigrační iniciativa

Zástupce facebookové iniciativy Proti projevům nenávisti Jan Cemper podá žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho vyjádření ve vánočním poselství. Zeman v něm podle Cempera pomluvil organizátory demonstrace zastánců migrace, která se uskutečnila 17. listopadu. Od prezidenta proto bude chtít omluvu. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na to reagoval tím, že se prý prezident takovými hrozbami v žádném případě nenechá zastrašit.

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana
Zdroj: ČT24

Podle Zemana měl být na transparentu demonstrace nápis „Tahle země není naše - Refugees welcome“, který poté organizátoři nahradili nápisem „Tahle země patří všem - Refugees welcome“. Prezident ve vánočním poselství tvrdil, že informaci o transparentu dostal od jedné ze zpravodajských služeb.

Jenže podle mluvčího iniciativy Jakuba Heina žádný takový transparent nebyl: na nich prý byla hesla „Uprchlíci vítejte - Refugees welcome“, „Chcete bílé Čechy, počkejte si na sníh“, „A kdo může za vaše pos*aný životy dnes?“ a „I my jsme utíkali“.

Facebooková událost, která na akci zvala, se prý jmenovala Tahle země patří všem. „Po diskusi jsme jen změnili zemi s malým 'z' na zemi s velkým 'z'. Nikdy nic v názvu o tom, že země nám nepatří, nebylo,“ zdůrazňuje svolavatel akce Cemper.

“Budeme žádat soud o veřejnou omluvu obdobným způsobem, jakým byla nepravdivá informace řečena, tudíž v samostatném projevu vysílaném veřejnoprávní televizí,“ uvedl Cemper. Pokud by mu prý soud přiřkl i nějakou finanční kompenzaci, chce ji celou věnovat na pomoc uprchlíkům a jiným lidem v nouzi.

Podle mluvčího Ovčáčka jde ale o “mimořádně průhledný pokus“ dostat se touto cestou k obsahu zprávy jedné z tajných služeb. „Jde též o ukázku toho, v jakém netolerantním světě tito lidé žijí. Po vyslovení stanoviska nepřichází polemika, ale vyhrožování soudem,“ uvedl Ovčáček.

Listopadová akce zastánců migrace začala na náměstí Míru a skončila na Václavském náměstí. Mezi řečníky vystoupili například Martin C. Putna, Táňa Fischerová, Michal Berg nebo zástupce levicových iniciativ a organizací Filip Vidimský.