Staronový šéf věznic odvolal dva náměstky, teď řeší generální ředitelství

Staronový šéf Vězeňské služby Petr Dohnal se sešel s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Oba se shodli, že věznice jako takové fungují dobře, problémy jsou ale na generálním ředitelství. Dohnal proto má jako prioritu jeho stabilizaci. Na tiskové konferenci zároveň upřesnil informace, že měl v pondělí odvolat tři své náměstky – odvoláni byli dva a také personální ředitelka.

Video Události
video

Události: Podle Pelikána je teď jediným ředitelem Dohnal

„Shodli jsme se, že Vězeňská služba jako taková funguje dobře, protože základem její stability jsou jednotlivé věznice a jejich ředitelé. Stav na generálním ředitelství je poněkud problematický, opakované střídání ředitelů mu neprospívá,“ uvedl ministr Robert Pelikán po zhruba hodinovém jednání. Dodal, že Dohnala požádal o uvážlivost ohledně případných personálních změn.

Dohnal připustil, že do budoucna další personální změny nevylučuje: „Není pravda, že jsem rozpoutal personální čistku. Odvolal jsem pouze dva vysoké funkcionáře,“ řekl s tím, že nechce hovořit o podrobnostech. „Mezi mé první kroky bude patřit stabilizace generálního ředitelství,“ dodal staronový šéf Vězeňské služby.

Náměstci Milan Brendl a Pavel Horák podle něj zůstávají ve svých funkcích. Oficiálně jsou tak odvoláni náměstek pro logistiku a IT Miroslav Honzík a ředitelka odboru investic Žaneta Vika, dále také personální ředitelka Eva Chalupná.

Po úterní schůzce zřejmě končí nedávný konflikt ministerstva spravedlnosti s Vězeňskou službou kvůli nově zřízeným speciálním zásahovým jednotkám. Ty prosazoval bývalý ředitel Pavel Ondrášek – proti byl ale ministr Pelikán. Dohnal však nové změny nechce – prý jsou neekonomické: „Provedu revizi a transformaci této speciální eskortní skupiny zpátky do té podoby, která tady fungovala za mě,“ uvedl nový šéf Vězeňské služby. 

To znamená, že převozy vězňů, ostrahu nebo třeba potlačování vzpour budou zajišťovat opět řadoví příslušníci Vězeňské služby, případně policie.

Soud zneplatnil Dohnalovo odvolání z funkce

Petr Dohnal se vrátil do funkce minulý týden poté, co Městský soud v Praze zneplatnil jeho loňské odvolání. Na jaře 2014 ho odvolala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO), svůj krok vysvětlovala ztrátou důvěry a údajnými problémy v hospodaření. Dohnal se od počátku svému odvolání bránil a minulý týden dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu.

Podle něj nemá ministr spravedlnosti pravomoc odvolat generálního ředitele Vězeňské služby na základě své volné úvahy, ale může tak učinit výhradně z důvodů vyjmenovaných v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. To prý na jaře 2014 nenastalo.

 

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře s Petrem Dohnalem a Helenou Válkovou

Události, komentáře s Petrem Dohnalem a Helenou Válkovou

Brífink po jednání Roberta Pelikána s Petrem Dohnalem

Je jeden ředitel, nebo dva? Ministr a exministryně se neshodnou

Dohnalovým návratem do funkce musel velení Vězeňské služby opustit Pavel Ondrášek. Ministr Pelikán má za to, že z právního hlediska velí Vězeňské službě od pátečního večera právě Dohnal. Názor, že by ředitelem nadále zůstával i Ondrášek, odmítl. Odkázal na obdobné rozhodnutí ohledně ústeckého krajského státního zastupitelství, kde panovalo „dvojvládí“ mezi žalobci Jiřím Křivancem a Janem Jakovcem. 

„Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci Jakovec-Křivanec je zcela jasné: okamžikem právní moci soudního rozhodnutí ožila funkce generála Dohnala a generál Ondrášek mu musí jako později jmenovaný ustoupit,“ prohlásil Pelikán. V úterý k tomu dodal, že se chce ve středu sejít s Ondráškem a „vysvětlit mu stav“. Ondrášek totiž už dříve uvedl, že podle něj má nyní Vězeňská služba šéfy dva, což ministr odmítá. 

Jenže o opaku je přesvědčena i bývalá ministryně Helena Válková. „V klíčovém rozhodnutí NSS je jednoznačně – i pro případ takovéto situace – nastíněno řešení: co nejdříve jednat. A musí proběhnout řízení o obnově řízení o jmenování generálním ředitelem. To je potom ukončeno odvoláním – čili do nabytí právní moci jsou dva generální ředitelé,“ vysvětlovala Válková v Událostech, komentářích. 

Dohnal ale s takovým výkladem nesouhlasí: „Pakliže soud potvrdí, že bývalý odvolaný funkcionář byl odvolán nezákonně, tak se neprodleně vrací do své pozice a neprodleně se on ujímá funkce.“