Kam o Vánocích na půlnoční či Rybovu mši? Kde vystavují jesličky?

Vánoce jsou tradičně časem, kdy do kostela zamíří i ti, kteří tam celý rok nezavítají. V českých a moravských farnostech se konají nejen tradiční půlnoční mše, ale třeba i bohoslužby určené dětem. Na mnoha místech se rozezní také Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Kdo nechce na ceremonii, může se v chrámech alespoň podívat na jesličky.

Půlnoční mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě
Zdroj: ČT24

Po nejpozoruhodnějších betlémech vystavených od 24. prosince po celé vánoční období v pražských kostelech provede návštěvníky brožurka Pražského arcibiskupství, která obsahuje informace o betlémech i čas nedělních bohoslužeb.

Podrobnosti k projektu Betlémy 2015 je možné najít na internetových stránkách Křesťanské Vánoce.

Na Rybovku do Rožmitálu, kde vznikla

České Vánoce se neobejdou bez slavné církevní skladby od Jakuba Jana Ryby. V době vrcholícího adventu 23. prosince v 19.30 se uskuteční koncert s provedením Rybovy České mše vánoční v kostele U Salvátora na Starém Městě v Praze.

Kouzlo vánoční noci a půvabnou Rybovu hudbu si také návštěvníci vychutnají přímo tam, kde skladba zazněla zřejmě vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Dodnes se tam dochovaly původní varhany z poloviny 18. století, na něž Ryba hrával. Mše začíná na Štědrý den ve 22 hodin.

Česká mše vánoční v Humpolci
Zdroj: Bedřich Ludvík
Autor: Bedřich Ludvík
Podobně magickým místem jako rožmitálský kostel jsou vesnice rozeseté na svazích Českého lesa. Třeba ve Vranově s nově zrekonstruovaným kostelem sv. Markéty v pátek 25. prosince v 18 hodin začne první Česká mše vánoční pro všechny lidi dobré vůle. O den později, v sobotu 26. prosince v 17 hodin, se mohou zájemci vypravit na koncertní provedení Rybovy mše do klášterního kostela sv. Vavřince v areálu rumburské Lorety. V neděli 27. prosince zazní tato skladba od 17 hodin v kostele sv. Kateřiny v Klimkovicích. 

Zážitkem bývá rovněž mše na Nový rok ve 14 hodin v kostele sv. Maří Magdaleny v Bohutíně, obci na půli cesty mezi Rožmitálem a Příbramí, která provedením nejslavnějšího Rybova díla tradičně zahajuje nový rok.