Babiš dostane policejní ochranku. Požádal o ni kvůli albánské mafii i dopisu s jedem

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude mít policejní ochranu. O rozšíření seznamu osob, které chrání policie, o ministra financí rozhodla vláda, potvrdil jeden ze členů kabinetu. Babiš o policejní ochranu požádal kvůli několika případům ohrožení.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Hlavním důvodem navrhované novelizace nařízení vlády je fakt, že člen vlády ve funkci ministra financí je dlouhodobě vystaven ohrožení své osoby, a to zejména s ohledem na činnost kriminálních skupin v kontextu postoje ministerstva financí k řešení celních a daňových podvodů,“ stálo v materiálu pro vládu z dílny ministerstva vnitra.

Ve vládním nařízení z roku 2008 byl na seznamu chráněných osob uveden místopředseda vlády pro evropské záležitosti. Tato funkce již ale neexistuje, a tak místo ní na seznam přibude ministr financí.

Jak přesně bude policie Babiše chránit, nechtěl dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) specifikovat. „Pokud je cílem chránit ministra financí, pak je potřeba to řešit profesionálně. Pokud je cílem to řešit v médiích, pak bych se toho nerad účastnil,“ řekl novinářům.

Peníze na ochranu ministra mají jít na platy pro policejního řidiče a osobního ochránce, kteří se u chráněné osoby střídají ve čtyřech denních směnách. Další náklady představuje provoz aut, která policie potřebuje koupit. Pro chráněnou osobu jsou potřeba tři automobily. Cena jednoho auta podle podkladů pro vládu vyjde zhruba na 2,4 milionu korun.

Video Události
video

Babiš bude mít policejní ochranu

Přesné náklady na policejní ochranku pro ministra financí zatím nejsou vyčísleny. Na jednu denní směnu se odhadují na 82 tisíc korun. Podle Babiše jsou ale výrazně nižší: „Na jeden měsíc je to asi 315 tisíc korun, což vychází na přibližně deset tisíc za den.“ 

Babiš nabídl ochrance svoje auto

Babiš už dříve řekl, že mu náklady na ochranku přijdou přehnané. Mohlo by se prý ušetřit tak, že se nebudou pořizovat další auta. „Navrhoval jsem, aby používali moje auto,“ řekl České televizi.

Podle Chovance by ale vozy nesloužily pouze Babišovi. „Ta auta jsou někdy v opravě, používají se i na takzvané delegace a Českou republiku v příštích letech čekají významné návštěvy, ať už je to papež, nebo třeba čínský prezident,“ prohlásil Chovanec.

Ministr financí Andrej Babiš (vlevo) a ministr vnitra Milan Chovanec

Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Babiš požádal o přidělení ochranky na začátku listopadu, kdy vyjádřil přesvědčení, že by měl mít na ochranku automaticky nárok. Zmínil případy ohrožení, mezi něž patřilo to, že albánská mafie chtěla přepadnout jeho dům, nebo dopis s jedem, který mu byl v minulosti odeslán. Dosud Babiše chránila soukromá ochranná služba.

O bezpečnost významných představitelů země se stará Útvar pro ochranu ústavních činitelů. V současnosti policisté střeží prezidenta, který má na policejní ochranu nárok i po skončení funkce. Mezi další chráněné osoby patří předsedové obou komor parlamentu, premiér a ministři vnitra, zahraničních věcí a spravedlnosti.

Do stejné restaurace, ale k jinému stolu

Ochranka musí respektovat soukromí chráněné osoby, zároveň ji ale musí chránit za všech situací a okolností. S ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem tak jezdí i na kole, s Vladimírem Špidlou zase běhala. „Jdou s vámi do restaurace, ale nesedí u stejného stolu. Jsou v divadle, ale nesedí vedle vás, sedí poblíž, kdyby se něco stalo. Je to skupina lidí, která o vašem životě ví velmi mnoho,“ dodává bývalý ministr zahraničí a vnitra Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Ochranka má i několik nepsaných pravidel. Při přepravě chráněné osoby se například doporučuje jezdit v krajních pruzích, nejlépe v levém. Střední pruh je z hlediska obranných manévrů nejméně vhodný. Před křižovatkou nebo při souběžné jízdě by se řidič měl vyvarovat takzvané pozici „z okna do okna„ se sousedními vozidly. Platí například i doporučení nejezdit společně výtahem. Alespoň jeden člen ochranky by měl vždy zvolit cestu po schodech.