Prezident nevěří v úspěch pařížské klimatické dohody, ale podepíše ji

Pod pařížskou dohodou o klimatu nebude chybět podpis českého prezidenta Miloše Zemana. Řekl, že ji podepíše, přestože je k výsledku klimatické konference skeptický. Jde podle něj pouze o deklaraci dobrých úmyslů, dokument nepovažuje za závazný.

„Na rozdíl od některých jásajících politiků mám pocit, že jde spíše o deklaratorní než reálný text,“ zhodnotil Miloš Zeman ovoce klimatické konference. Je přesvědčen, že výsledek sporu, zda v závěrečném dokumentu bude formulace „musí být“ nebo „může být“ – kdy zvítězila druhá varianta – znamená, že je text vágní. „Jinými slovy ten dokument je de facto nezávazný,“ naznačila hlava státu.

„Dokument podepíši, ale současně s lehkým skepticismem, protože ho považuji spíše za deklaraci dobrých úmyslů.“

Miloš Zeman

prezident republiky

Zatímco Miloš Zeman dal najevo obavu, že svět nebude závěry pařížské konference naplňovat, jeho předchůdce v prezidentském úřadu Václav Klaus se naopak obává, že je naplňovat bude. K protokolu je odmítavý. Konference podle něj byla zbytečná, mířila na falešné cíle a její závěry považuje za hloupost.

Nejmenší výhrady tak má k výsledku klimatického summitu premiér Bohuslav Sobotka. Jeho vláda dohodu přivítala a Sobotka ji označil za historický moment.

Účastníci klimatické konference OSN se dohodli na snaze udržet i po roce 2020 – kdy přestane platit dohoda z Kjóta – globální oteplování oproti předindustriální éře výrazně pod dvěma stupni Celsia. Zvýšení teploty by se naopak mělo co nejvíce blížit 1,5 stupně. Aby se tak stalo, budou rozvinuté státy pomáhat zemím rozvojovým se zvládáním klimatických změn nejméně částkou 100 miliard dolarů ročně. Do deseti let by přitom měla být dohodnuta nová, vyšší částka.