
Kysela o obstrukcích: Sněmovna si zavařila sama
Zákonodárci se v pátek ráno sešli na mimořádné schůzi, která si kladla za úkol přijmout ve třetím čtení zákon o elektronické evidenci tržeb. Tu prosazuje ministr financí Andrej Babiš, podle pravicové opozice jde ale jen o „bič na živnostníky“.
Na podnět šéfa Babišových poslanců Jaroslava Faltýnka sněmovna odsouhlasila, že o programu schůze bude hlasovat přesně v jedenáct. Ve stejnou chvíli ale za řečnickým pultem stál předseda ODS Petr Fiala, kterému – coby stranickému šéfovi – jednací řád dolní komory umožňuje neomezenou promluvu.
Předsedající schůze Jaroslava Jermanová mu však odebrala slovo a dala o programu hlasovat; síla vládních poslanců následně program, a tedy jednání o EET, prosadila. Pravice tento krok označila za porušení parlamentarismu a občanská demokracie a nyní zvážuje cestu k Nejvyššímu správnímu, případně Ústavnímu soudu.
Kysela: Ústavní soud chrání ústavu, ne jednací řád

Petr Fiala
„Toto neuvěřitelné pošlapání práv opozice nemá v polistopadovém vývoji českého parlamentarismu obdoby.“
Zda má případný podnět k Ústavnímu soudu šanci na úspěch, ale podle Kysely není jednoznačné. „Ústavní soud je soudní orgán ochrany ústavnosti, nikoliv jednacího řádu. Jde o to, které porušení jednacího řádu je i porušením ústavy,“ prohlásil – a obdobně hovoří i další expert na ústavní právo Jan Wintr.
„Je to porušením jednacího řádu, nicméně Ústavní soud vykládá ústavu v řadě případů tak, že ne každé porušení řádu znamená protiústavnost výsledného zákona, jehož případné přijetí bude Ústavním soudem napadáno.“
Kdo komu zavařil?

Jaroslav Faltýnek
„Domníváme se, že k porušení jednacího řádu nedošlo. Sněmovna hlasovala demokraticky, většinový názor zvítězil, byl přijat program schůze.“
Podle Kysely jde o velmi neobvyklý výklad, protože dané pravidlo se vztahuje jen k situaci, když už sněmovna svůj program jednání má – v pátečním případě ale ještě nebyl schválený, hlasovat se mělo právě o něm. „Usnesení navíc bylo přijato v době, kdy jednací řád vypadal jinak, a mělo jiný význam,“ dodává.
Půtka o hlasování je ale prý jen důsledkem toho, že dlouhodobé obstrukční praktiky české opozice, ať už pravicové nebo levicové, nutí vládu k nestandardním krokům. „Podstata parlamentního jednání má být v tom, že vláda vládne před očima veřejnosti, je nucena čelit kritice opozice, nicméně nakonec má šanci prosadit svůj program, protože jinak by nemělo význam, že má většinu,“ prohlásil.

Jednáte v rozporu se zákony, bouchala opozice do lavic
Jednáte v rozporu se zákony, bouchala opozice do lavic
Reportáž: Sněmovna se přela o EET i jednací řád
Časově neomezené řečnění, kterým disponují šéfové sněmovních stran, ale může jednání zcela zablokovat; šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se v pátek během svého tříhodinového projevu dostal i k loňským výbuchům v muničních skladech ve Vrběticích.
„Sněmovna nepostupuje úplně šťastně, když se domnívá, že osoby, které mají právo přednostního slova, můžou mluvit nejen kdykoliv, ale i o čemkoliv,“ uvádí Kysela. „Obecná pravidla, že máte mluvit k věci, by se na přednostní řečníky vztahovat měla. Sněmovna tak ale dlouhodobě nepostupuje, a tudíž si ten problém zavařila sama.“
Obdobné výhrady vznáší k politické kultuře dolní komory i právník Wintr. „Poslanecká sněmovna se v posledních měsících ocitla v nejhlubší krizi za trvání České republiky, kdy není schopná dojít k rozhodnutím a hlasováním,“ podotkl. „Vládní většina je nucena sahat k těmto krokům, aby vůbec dokázala většinovou vůli v Poslanecké sněmovně prosadit.“