Poslanci souhlasí se silnějším vnitrem. Policii by mohlo na hranice poslat i bez vlády

V případě bezprostředního a mimořádného ohrožení by mohlo o obnově kontrol na českých hranicích rozhodnout ministerstvo vnitra bez vládního souhlasu. Trvaly by pět dní, případné prodloužení by už musel kabinet schválit. Počítá s tím novela zákona o ochraně státních hranic, kterou v prvním čtení schválila dolní komora.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že nynější legislativní úprava neodpovídá realitě schengenského prostoru. Nový předpis by prý umožnil adekvátně reagovat i na migrační krizi.

Vnitro by podle normy, která nyní míří do bezpečnostního výboru, mohlo nařídit hraniční kontroly, pokud by existovala vážná hrozba narušení pořádku nebo vnitřní bezpečnosti země. Kontroly by byly možné na vybraných místech nebo po celé délce hranice. Podle návrhu jde hlavně o krizové řešení situací, pokud by hrozila časová prodleva při standardním postupu, tedy verdiktu kabinetu.

Vláda by mohla zakázat přechod zelené hranice

Pokud mimořádná situace nenastane, bude o uzavření hranic podobně jako dosud rozhodovat podle normy vláda. Kabinet navíc bude mít možnost nařízení vnitra ohledně hraničních kontrol zrušit; rovněž může určit rozsah, způsob nebo intenzitu kontrol. Mohou být třeba namátkové silniční či železniční nebo systematické, podobně jako tomu bylo před zavedením schengenského systému.

Zákon rovněž státu umožňuje vyhlásit zákaz překročení zelené hranice, vláda by také podle zákona mohla určit, kde se bude moci hranice překročit. Minimálním standardem by ale podle důvodové zprávy mělo být umožnění překročení státní hranice v místech dřívějších hraničních přechodů, které platily před vstupem do schengenského prostoru.