V Čechách zledovatěly silnice, na R35 havarovalo sedm aut

Ráno se na silnicích v Čechách vytvořilo náledí. Výstraha, která platila do devíti hodin, se sice původně týkala většiny republiky s výjimkou jižní a východní Moravy a východního cípu Slezska, ale nakonec náledí postihlo pouze část Čech. Nejvíce dopravních nehod se po ránu stalo na Liberecku – na krátkém úseku rychlostní silnice R35 v krátké době havarovalo sedm aut.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Hromadná nehoda na R35

Ráno bylo sice o poznání klidnější, než mohlo vyplývat z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, přesto se náledí vytvořilo - zejména v západní polovině Čech. „Je to díky tomu, že  se tam protrhla oblačnost a teploty klesly. Po včerejšku byly povrchy mokré, nyní namrzají,“ uvedl ráno meteorolog ČHMÚ Tomáš Mejstřík.

Kluzké cesty zkomplikovaly cestování i na severu, východě a středu Čech. Tomu také odpovídalo množství ranních dopravních nehod. Hned několik se jich stalo v okolí Chomutova a Mostu, řidiči neudrželi svá auta pod kontrolou také v oblasti mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem či na Liberecku.

Na R35 havarovalo sedm aut

Na rychlostní silnici R35 mezi Turnovem a Libercem se stalo po šesté ráno sedm nehod v krátkém úseku poblíž Hodkovic nad Mohelkou. „První nehoda se stala v 6:10. Před vodárnou řidič osobního auta zřejmě na namrzlé vozovce nezvládl řízení a narazil do svodidel,“ popsala první havárii policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Další auto havarovalo při pokusu vyhnout se prvnímu, kdy dostalo smyk a skončilo v příkopu. Tamtéž skončilo i třetí auto, které se dvěma havarovaným vyhýbalo. „Další dvě nehody se staly v koloně, jak auta najížděla,“ doplnila policejní mluvčí.

Při nehodách utrpěli zranění dva lidé, rychlostní silnice potom byla ve směru na Liberec dvě hodiny uzavřena.

Video Meteorolog: Náledí se vytvořilo hlavně na západě Čech
video

Meteorolog: Náledí se vytvořilo hlavně na západě Čech

Ačkoli se led objevil i na silnicích na moravských horách, všeobecně by ve východní polovině republiky mělo být cestování bezpečnější. „Na Moravě a ve Slezsku je situace odlišná. Po celou noc vydržela oblačnost, proto teploty pod nulu neklesaly a náledí se netvoří,“ uvedl meteorolog.

Příští rána budou bez náledí

Tomáš Mejstřík nepředpokládá, že by bylo nutné výstrahu – platnou do 9 hodin ráno – prodlužovat. Během dne se má oteplit na 3 až 7 stupňů Celsia. „Situace se bude už dopoledne zlepšovat a náledí roztaje,“ nastínil.

Příští noci podobná situace nehrozí. Jednak již nebude pršet a cesty uschnou, takže nebude mít co zmrznout, jednak by teploty ani neměly klesat pod nulu.