Protikorupční fond ocenil odvahu Průškové a Wagenknechta, rozdělí si 150 tisíc

Nebáli se upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. Jana Průšková a Lukáš Wagenknecht za to získali letošní Cenu odvahy, kterou už popáté udělil Nadační fond proti korupci (NFPK). Mezi oba laureáty zároveň rozdělil 150 tisíc korun. Podrobnosti k oceněným i k oznámeným kauzám najdete na webu NFPK.

Lukáš Wagenknecht
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Wagenknecht získal cenu za dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora. V roce 2013 například v pražském Dopravním podniku odhalil nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky při dostavbě metra A. Z podniku byl následně propuštěn. 

Letos kvůli chybám v tendru dostal Dopravní podnik pokutu od antimonopolního úřadu a nad zakázkou za zhruba dvě desítky miliard korun se pozastavil i Nejvyšší kontrolní úřad. Stát kvůli chybám snížil podniku o čtvrtinu maximální možnou částku pro čerpání dotací na dostavbu.

Při auditu hospodaření nemocnic Krajské zdravotní nebo Regionálního operačního programu Severozápad přišel na nesrovnalosti v řádu miliard korun. Coby první náměstek ministra financí dohlížel také na stovky auditů evropských fondů. „Nejzávažnější zjištění těchto auditů se týkala monitorovacího systému evropských fondů na ministerstvu pro místní rozvoj, kdy byla odhalena manipulace dvou uchazečů o zakázku,“ doplnil protikorupční fond.

Výhružky kvůli smlouvám mezi ČEZem a Kleslovou

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Wagenknechta na konci června z funkce odvolal. V souvislosti s novým služebním zákonem mu místo toho nabídl funkci politického náměstka. Tu ale Wagenknecht označil za „trafiku bez kompetencí“ a odmítl ji.

Poukázal i na smlouvu advokátní kanceláře bývalé místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové s polostátní firmou ČEZ a údajný nátlak Kleslové na dozorčí radu ČEZu. Právě v té době podle médií Babiš Wagenknechta z postu náměstka odvolal. Kleslová později po kritice kvůli vysokým odměnám za práci pro ČEZ a funkce v pražských městských firmách rezignovala na posty v ANO.

Jana Průšková upozornila na zmanipulované hospodaření neziskové organizace, která má zajišťovat rozvoj dětí pěveckého sboru Severáček na Liberecku. Organizace měla na úkor dětí odklánět peníze ve prospěch vedení.

Průšková pracovala jako manažerka neziskovky a podala i trestní oznámení, po kterém dostala výpověď. Policie později oznámení odložila a Průšková neuspěla u soudů se žalobou proti výpovědi. Soudy přitom podle fondu uznaly, že hospodaření Kruhu přátel Severáčku nebylo v pořádku. „Je varováním a zároveň příkladem, kam až může sahat klientelismus a pokřivená morálka,“ poznamenal protikorupční fond.

Podle ředitele protikorupčního fondu Petra Soukenky se příběhy Jany Průškové a Lukáše Wagenknechta v celé řadě parametrů dost zásadně liší: „Přesto je oba spojuje odvaha a ochota nést následky. To nebyl, není a nikdy, bohužel, nebude standardní vzorec chování.“