Ministerstvo hledá záchranu pro seniorní velvyslankyně Filipi a Klausovou

Novelu služebního zákona, která umožní setrvat ve funkci velvyslancům a velvyslankyním i po sedmdesátých narozeninách, schválili poslanci. Protože ale ještě musí projít Senátem a dostat prezidentův podpis, pravděpodobně již novela „nezachrání“ ambasadorky Evu Filipi a Livii Klausovou, které mají ve funkcích skončit s rokem 2015. Ministerstvo zahraničních věcí proto hledá způsob, jak je na velvyslanectvích udržet i v období od Nového roku do začátku účinnosti novelizovaného zákona.

Eva Filipi
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Věkový limit pro velvyslance stanoví služební zákon, je stejný jako pro další státní zaměstnance. V případě velvyslankyní by znamenal služební zákon konečnou pro Evu Filipi, jež reprezentuje Českou republiku v Sýrii, a pro velvyslankyni na Slovensku Livii Klausovou. Další působení má oběma umožnit novela služebního zákona, kterou nyní schválili poslanci.

Zákon ale nyní míří do Senátu, který ji pravděpodobně nestihne do konce roku projednat. Jedinou možností by mohla být mimořádná schůze horní komory během Vánoc. O ni stojí poslanci, předseda Senátu Milan Štěch však v minulém týdnu řekl, že normy, které do horní komory nepřišly před prosincovou schůzí (10. prosince), přijdou na řadu až v lednu. „Jinak to udělat nejde,“ poznamenal.

Ministerstvo hledá způsob, jak velvyslankyně udržet

Ministerstvo zahraničních věcí tak má před sebou tvrdý oříšek. Velvyslankyně Filipi i Klausová by měly podle služebního zákona skončit, velvyslance ale jmenuje a odvolává prezident. Ministerstvo zahraničí proto bude muset záležitost vyřešit zřejmě jiným způsobem.

V úvahu připadá náhradní smlouva na dobu, kdy ještě nebude platit novela služebního zákona. „Pro tuto dobu by pro ně ministerstvo zajistilo adekvátní formu pracovněprávního vztahu, například prostřednictvím dohody o pracovní činnosti. Jaká alternativa bude zvolena, je nyní ale ještě předmětem posuzování právními experty ministerstva,“ sdělil úřad.

Podle Ireny Valentové z tiskového oddělení ministerstva ale připadají v úvahu i další varianty. „Jaká alternativa bude zvolena, je nyní stále předmětem posuzování právními experty MZV a zveřejnili bychom ji v případě, že novela začne platit se zpožděním,“ uvedla.

Pracovat v cizině budou i partneři diplomatů

Vládní návrh, který prošel sněmovnou, přináší i další změny do práce diplomatů. Umožní zaměstnávat v cizině partnery diplomatů, kteří doprovázejí velvyslance, což služební zákon zatím zapovídá kvůli střetu zájmů. Sněmovní úprava předlohy navíc stanoví, že velvyslaneckou pozici bude možné obsadit bez toho, že by kandidát musel být ve služebním poměru na ministerstvu zahraničí.

Novela také umožní vyslat zaměstnance ministerstva vnitra a ministerstva obrany do zahraničí bez jejich souhlasu. Poslanci však změnili podmínky, které navrhovala vláda – zkrátili dobu, po kterou mohou být zaměstnanci ministerstev na takových misích, z roku na šest měsíců s tím, že se tak stane pouze jednou za pět let.

Opoziční ODS chtěla do novely služebního zákona zařadit i další změny, které nesouvisejí s prací diplomatů. Návrh na zrušení odborných náměstků či zákazu vykonávání funkcí v politických stranách pro vedoucí státní úředníky, však u poslanců neuspěl.