Levné taxi pro seniory otestují další města. Sokolov, Liberec či Prachatice

Popularita seniortaxi, tedy dopravy pro důchodce za symbolické jízdné, v Česku rychle roste. Nejčastěji vozí zájemce k lékaři. V Sokolově teď službu zavádí dokonce sama městská policie. Obyvatelé stárnou a jistým řešením nedostatku pečovatelských domů by mohly být právě terénní služby.

Video Události v regionech (Praha)
video

Obce zavádí taxi pro seniory

Touto službou se snaží pomoci seniorům i další města. Speciální taxi si mohou objednat třeba v Třebíči, Kladně, Ústí nad Labem nebo Hradci Králové. Nově službu zkouší také v Brně. Liší se ale částka, kterou důchodci za jízdu zaplatí. V Českém Krumlově je to 10 korun, v Plzni dvacet, v Praze 50.

Ne všude je ale provoz taxíku pro potřebné bez problémů. V Prostějově museli radní letos na podzim vypsat nový tendr. Původní provozovatel po pár měsících službu ukončil. I přes dotace se mu nevyplatila. Zákazníci se prý nechávali vozit nejen k lékaři nebo na úřad, ale také třeba do restaurací.

V Sokolově, kde službu provozuje městská policie, jsou proto opatrní. Žádosti seniorů přijímají strážníci na operačním středisku. Podmínkou je, že zájemcům musí být víc než 70 let a musí mít trvalé bydliště v Sokolově. Cesta vyjde seniora na pouhých patnáct korun, dotuje ji město.

Vlastní taxi pro seniory a handicapované budou mít i Prachatice a Liberec. A to díky nadaci Konta Bariéry, která městům věnovala dva speciálně upravené vozy. „Město dostane auto a vybere neziskovou organizaci, která poskytuje služby, a ta bude to auto provozovat. Ta vytvoří dispečink, bude brát objednávky,“ popsala ředitelka Konta bariéry Božena Jirků. Nadace by chtěla svým projektem příští rok podpořit další čtyři města.

Lidé v Česku stárnou. Už teď je seniorů ve většině měst víc než dětí a bude jich přibývat. „Druhá polovina tohoto století bude patřit seniorům,“ řekla ředitelka karlovarského statistického úřadu Jaroslava Šenitková. Kapacity domovů pro důchodce tak nestačí, řešením by mohly být právě terénní služby.