Česko bude mít čtyři stupně pro hrozbu terorismu. Ten nejvyšší znamená nasazení armády

Bezpečnostní audit státu, který zadal ministerstvu vnitra premiér, má první výsledky. Jeho součástí budou opatření, která mají pomoci připravit se na teroristickou hrozbu nebo reagovat na útok. Hotový již je návrh stupnice ohrožení terorismem, jako mají okolní státy, a doporučení pro veřejnost, jak se chránit před dopady případného útoku. Ministr vnitra Milan Chovanec po úterním jednání Bezpečnostní rady státu také uvedl, že jeho resort má zpracovat analýzu možností obnovy kontrol hranic s Rakouskem, Polskem i Slovenskem.

Video UDÁLOSTI: Protiteroristická opatření stanoví nová stupnice
video

UDÁLOSTI: Protiteroristická opatření stanoví nová stupnice

Terorismus sice není jediná riziková oblast, na kterou se chce ministerstvo vnitra zaměřit, ale patří k nejvýznamnějším – spolu s migrační krizí, domácím extremismem či možným vlivem cizí moci na českém území.

Ačkoli audit ještě není hotov, ministerstvo již připravilo několik opatření, které mají státu usnadnit reagovat na teroristickou hrozbu. V Česku tak bude vláda vyhlašovat bezpečnostní stupně, které již znají obyvatelé jiných zemí. Mají být čtyři: nejnižší je označen nulou, nejvyšší trojkou.

Poslední stupeň znamená vysokou míra jistoty, že se něco stane. V takových případech může vláda povolat vojáky nebo jiné bezpečnostní sbory na pomoc Policii.

Vláda by měla o změně stupně rozhodovat na návrh Společné zpravodajské skupiny. Ta slouží jako protiteroristický orgán zpravodajských služeb, ve kterém zasedají zástupci jednotlivých institucí. Za určitých okolností může o zvýšení stupně rozhodnout ministr vnitra, vláda potom ale musí jeho rozhodnutí do tří dnů potvrdit nebo stupeň zrušit.

Ministr: Jde hlavně o koordinaci

Ministr vnitra Milan Chovanec odmítl, že by se kvůli nové stupnici musely výrazně měnit zákony a že by hrozilo zásadní omezení svobod. „Podle analýzy našich specialistů není třeba zákony upravovat. Bude stačit zákon o policii a ostatní platná legislativa,“ uvedl Milan Chovanec.

Hlavním smyslem bezpečnostních stupňů je podle něj upřesnění, kdo a co má v době zvýšené pohotovosti na starost. „Jde nám hlavně o to, aby spolu uměly komunikovat například složky integrovaného záchranného systému, armády, policie. Aby v typových plánech, které k jednotlivým stupňům budou, byly přiřazeny i některé budovy a zařízení, které v daném okamžiku potřebují vyšší stupeň obrany,“ popsal.

Obdobnou stupnici má Belgie, ale Německo ani USA nemají žádnou

Navržená česká stupnice označující teroristickou hrozbu je podobná belgické, která je rovněž čtyřstupňová. Bezprostředně po útocích v Paříži, kdy se pozornost světa obrátila i k bruselské čtvrti Molenbeek, platil nejvyšší stupeň. Současně v Bruselu například nejezdilo metro, ale to nejde se čtvrtým stupněm ruku v ruce, podobná opatření vyhlašuje vláda zvlášť.

Video Události, komentáře
video

Chovanec: Přemýšlíme o možnostech kontroly hranic ČR

Chovanec: Přemýšlíme o možnostech kontroly hranic ČR

Česko bude mít čtyři stupně pro hrozbu terorismu

Obdobnou stupnici má také Velká Británie, kde ale existuje ještě pátý stupeň, který označuje situaci, kdy útok hrozí ihned. Stejný systém měly i Spojené státy, před čtyřmi lety ho však vláda zrušila a vydává pouze konkrétní varování před možným útokem pro konkrétní místo
a čas. Podobné je to i v Německu.

Stát uvažuje o návratu policistů na hranice

Ministerstvo vnitra se také začalo připravovat na možné obnovení hraničních kontrol. Udělalo inventuru infrastruktury na hraničních přechodech a mimo jiné počítá s tím, že policisté budou mít zázemí v unimobuňkách nebo vojenských stanech.

Podle ministra Chovance by se stát mohl zajímat o bývalé celnice, kterých se po vstupu do schengenského prostoru zbavil. „Jsme připraveni debatovat tam, kde došlo k prodeji, o pronájmu nebo o nákupu náhradních pozemků a budov,“ uvedl Chovanec.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se má bezpečnostní audit dále zaměřit také na další rizika včetně zajištění dodávek vody, elektřiny či bezpečnosti datových přenosů.