Parní vlaky s čerty a Mikuláši se rozjely po celé zemi

Po mnoha železničních tratích se rozjely zvláštní vlaky, kterými kromě průvodčích procházejí Mikulášové s čerty a anděly. Většinou mají mikulášské vlaky v čele parní lokomotivu nebo alespoň historický motorový vůz. Na některých místech budou jízdy pokračovat v neděli.

Lokomotiva 475.179 vozí poslední čtyři roky většinu historických vlaků v okolí Prahy, přesto každý její příjezd budí velký zájem

Zdroj: ČT24

Tradiční mikulášské vlaky jezdí prakticky ve všech krajích, někde je na výběr i více jízd. Vlaky s parními lokomotivami jezdí v okolí Prahy i Brna, na Valašsku, v Podkrkonoší, Krušných horách či na osoblažské úzkokolejce, na dalších místech nastoupili Mikulášové do historických motoráků, po nejstarší elektrické železnici v českých zemích mezi Táborem a Bechyní potom vyjela běžně zde vídaná souprava s elektrickou lokomotivou.

Video Zprávy
video

Zlobivé děti si nemohou být před čerty jisté ani ve vlaku

Řada mikulášských vlaků jezdí pravidelně již několik desetiletí. Nejstarší mikulášská jízda je ta z Letohradu do Lichkova, jen trochu zaostávají pražští železničáři. „Mikulášské jízdy v Praze patří přes dvacet let k tradičním jízdám, jezdíme pravidelně a pravidelně se setkáváme s ohromným zájmem veřejnosti,“ podotkl organizátor akce Petr Pavlík. Jednu změnu ale letošní mikulášské jízdy přinesly – zatímco obvykle se jezdí z Braníka, letos je na tamní trati výluka a parní vlak jezdí ze Smíchova. 

 Ačkoli Mikuláš zpravidla přichází 5. prosince, některé vlaky pojedou až v neděli. Pražský mikulášský vlak bude jezdit oba dny. Někam přijely parní vlaky s Mikulášem již minulý víkend – například do Letohradu, Litomyšle nebo Jindřichova Hradce.

V některých městech pak zabezpečují mikulášskou oslavu jiná historická vozidla, kde se lze setkat s Mikulášem a jeho doprovodem. V Českých Budějovicích tak vyjel mikulášský autobus, v Hradci Králové či Opavě jezdí Mikuláš trolejbusem.

Sezonu historických vlaků – ovšem již bez Mikuláše – uzavře příští týden tradiční parní expres z Prahy na Křivoklát.