Požár v Turnově má druhou oběť. V nemocnici zemřel popálený člověk

Požár v areálu firmy AGBA v Turnově má druhou oběť. V noci na pátek zemřel v nemocnici těžce zraněný člověk. Ve firmě na výrobu automobilových doplňků začalo hořet ve čtvrtek kolem sedmé hodiny ráno. Na místě zemřela jedna žena a pět lidí bylo zraněno. Dvě těžce popálené ženy byly letecky transportovány na popáleninové centrum v Praze na Vinohradech.

Zásah hasičů v průmyslovém areálu v Turnově
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Asi šedesátiletý muž popálený na třech čtvrtinách těla měl podle lékařů jen malou šanci přežít. „U takového poranění a v kombinaci poškození povrchu těla, dýchacích cest a poškození mozku v tomto věku přesahuje úmrtnost 95 procent,“ vysvětluje Richard Lukáš z liberecké nemocnice.

Hasiči během čtvrtečního dopoledne dostali požár pod kontrolu, do pátečního rána však na místě dál zasahovalo deset hasičských jednotek. Ředitel záchranky Libereckého kraje Vladimír Hadač řekl, že večer přistavili kvůli pokračujícímu zásahu hasičů k místu zásahu takzvané krizové vozidlo se zdravotním dozorem, stanem a potřebným zázemím pro záchranáře.

„Celou noc jsme dokončovali likvidaci skrytých ohnisek požáru,“ uvedla pro ČT mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdeňka Štraupová. „O půlnoci se hasiči vystřídali a na místě byly do rána čtyři jednotky dobrovolných hasičů a šest profesionálních.“

Dohašovací práce probíhaly také během pátku: večer už měli hasiči uhašená všechna skrytá ohniska až na jediné, ke kterému se nemohou dostat, a tak místo nechávají vyhořet. Na místě už zůstává pouze jediná hasičská jednotka, která bude hlídat celou noc. Život se vrátil i do ostatních firem a prodejen v průmyslovém areálu. Některé totiž musely být ve čtvrtek kvůli požáru zavřené.

Hasičům komplikovaly práci vybuchující sprejové lahve

Při likvidaci požáru zasahovalo ve čtvrtek 32 hasičských jednotek. Šlo o velice složitý zásah, bránily mu vybuchující sprejové lahve. Kvůli hustému dýmu museli hasiči využívat dýchací přístroje. 

Na některých místech měla navíc budova narušenou statiku, proto museli hasiči zasahovat hlavně zvenku. Na místě měli všechny velkoobjemové cisterny z Libereckého kraje. Do vody přidávali pěnidlo, aby zlepšili její účinky.

Video Události v regionech (Praha)
video

Požár v Turnově si vyžádal druhou oběť

Podle informací z krizového řízení turnovské radnice hasiči na místě nenaměřili žádné nebezpečné látky. „Kouř šel na druhou stranu města, a nebyl proto důvod k žádným obavám ani evakuaci,“ sdělila mluvčí radnice Klára Preislerová. Hasiči ale i tak doporučili lidem v okolí nevětrat ani nevycházet.

Požárem se zabývá i policie, nikoho však zatím neobvinila: „Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti,“ uvedl mluvčí semilské policie Petr Kmínek. „Vedení společnosti, stejně jako všichni zaměstnanci, v maximální možné míře spolupracují s vyšetřovateli. Do doby ukončení vyšetřování nejsme schopni poskytnout podrobnější vyjádření,“ uvedl společník firmy Jan Holas v tiskovém prohlášení.

Vyšetřování příčin neštěstí bude zřejmě velice dlouhé, do budovy totiž zatím vyšetřovatelé nemohou kvůli poškozené statice. Místo požáru proto zajistí speciální záchranný tým USAR, aby se vyšetřovatelé mohli bezpečně pohybovat v polorozbořené budově. Požářiště by měli začít zkoumat v pondělí.