Těsně, píše Sobotka. Vládou prošlo spravedlivější zastoupení žen ve vedení firem

Pokud se bude o práci ucházet muž a žena se stejnou kvalifikací, musí brát vedení firmy ohled na spravedlivé zastoupení pohlaví – tak zní evropská směrnice, kterou podpořil kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Předlohu připravila eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová (ANO) a hlasování rozhodně nebylo jednotné.

Premiér Bohuslav Sobotka
Autor: Roman Vondrouš

„Kvóty na ženy vládou sice prošly, nicméně já jsem od začátku z principu proti, což jsem projevila i hlasováním,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), která v čele resortu vystřídala právě Jourovou.

Hlasování bylo podle premiéra těsné. Vedle Šlechtové byli proti i všichni ministři za KDU-ČSL. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že podle názoru jeho strany se počet žen ve vyšších funkcích zvyšuje přirozenou cestou. „Kvóty proto potřebné nejsou,“ dodal.

Návrh, který Jourová představila při listopadové návštěvě Prahy, ale nezavádí pevné kvóty podle pohlaví. V původním návrhu se sice mluvilo o tom, že by ve vedení společností mělo být nejméně 40 procent žen, z toho ale nakonec sešlo.

A právě tato změna byla také důvodem, proč se podle Jourové podařilo o prospěšnosti návrhu přesvědčit také šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který kvóty vždy odmítal. Právě kvůli nesouhlasu ANO dosud směrnice podporu české vlády neměla.

Video Studio ČT24
video

Brífink po jednání vlády

Kvóty se změnou komisařky padly

Návrh na zavedení kvót v Evropské komisi už před třemi lety prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a Jourová ho loni společně s agendou komisaře převzala. Podle záměru měli muži či ženy v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. V EU se toto opatření mělo dotknout odhadem pěti tisíc firem, v Česku ale jen šesti - ČEZu, Telefónicy ČR, Unipetrolu, Komerční banky, Pivovarů Lobkowicz a společnosti Philip Morris.

„Komisařka změnila obsah směrnice tak, aby se vyvarovala nálepky, že je o počtu žen v radách. Ten návrh je o tom, jak pomoci tomu méně zastoupenému pohlaví tak, aby dozorčí rady byly vyváženější.“

Tomáš Prouza

státní tajemník pro evropské záležitosti

Podle eurokomisařky nyní směrnice neurčuje pevné kvóty pro zastoupení mužů a žen v dozorčích radách. Nabádá ale firmy, aby se v případě, kdy se o místo ucházejí dva stejně kvalifikovaní zájemci, braly ohledy na spravedlivé zastoupení pohlaví. To znamená, aby daly přednost ženě, pokud je v radě příliš velké zastoupení mužů, nebo naopak.