Podpis Konvičkovy petice byla hloupost, komentuje Kalousek krok Chalánkové

Podpisem petice proti povinným kvótám udělala čerstvě zvolená místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková hloupost, prohlásil v Interview ČT24 Miroslav Kalousek, který na sněmu strany převzal předsednický post po Karlu Schwarzenbergovi. Sama Chalánková se ohradila proti spojování s hnutím Islám v ČR nechceme, jehož předsedou je Martin Konvička, který byl obviněn za výroky proti muslimům na sociální síti. 

Video Interview ČT24
video

Kalousek: Podpis petice byla hloupost, xenofob ale Chalánková není

„Paní poslankyně Chalánková viděla petici proti kvótám, my v kvótách nevidíme řešení, ale abych nechodil kolem horké kaše, byla to samozřejmě hloupost," prohlásil novopečený předseda TOP 09 v Interview ČT24. Podle Kalouska je principiálně chybou, když zákonodárce podepíše jakoukoliv petici, protože petice sepisují občané zákonodárcům, tudíž by ji neměli podepisovat sami sobě.

„Hloupost to byla, nechci ji hájit, ale větší hloupost by bylo myslet si, že paní poslankyně Chalánková je xenofob, nebo že by se snad něco měnilo v postoji TOP 09 k uprchlické krizi," dodal Kalousek.

Petice z léta 2015 požaduje po vládě, aby odmítla veškeré návrhy na zavádění povinných kvót pro uprchlíky. Udělování azylu by podle ní mělo zůstat v kompetenci národních států. „Kabinet ve stejném duchu při jednáních v Bruselu postupoval. Petice argumentuje obavou před hromadným přijímáním kulturně velmi odlišných, zejména muslimských imigrantů", a to kvůli bezpečnostním a ekonomických rizikům.

Extremisty nepodporuji, oponuje poslankyně

„Nikdy jsem nepodporovala a ani nebudu podporovat žádná extremistická hnutí. Zneužití fotografie s mou osobou k propagaci tohoto hnutí považuji za nehorázné,“ konstatovala Chalánková. Na její prohlášení reagoval Blok proti Islámu tvrzením, že nemá žádnou zásluhu na tom, že „nějaký snaživý redaktor po jejím zvolení do nejvyššího vedení TOP 09 tuto fotografii vyhledal a zveřejnil". Fotografie prý od léta na stránkách visela.

Video Události, komentáře
video

Honzejk: Chalánkovou nemůžeme tak rychle vyvinit

Chalánková zdůraznila, že její názory na téma migrace odpovídají stanoviskům TOP 09. Na víkendovém sněmu strany, který Chalánkovou zvolil do úzkého vedení, několikrát zaznělo, že uprchlíci utíkají před vrahy, a je proto nutné jim pomoct. „Jitka Chalánková se podpisem petice spojila s iniciativou Islám v ČR nechceme. Když si s předsedou této iniciativy Miloš Zeman stoupnul na pódium, tak byl označen za populistu i horšími slovy,“ připomněl komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

„Jitka Chalánková říká, že se od toho distancuje, ale já si myslím, že ji z toho nemůžeme tak rychle vyvinit. Když se podíváme do textu petice, kterou podepsala, tak tam je nejen odpor ke kvótám, ale i požadavek na referendum, pakliže budou kvóty schváleny. Co mi ale přijde ještě zajímavější – signatáři petice připouštějí pouze přiměřenou humanitární pomoc českých dobrovolníků na místě,“ podivuje se Honzejk. Právě těm ve své poslední řeči v úloze předsedy TOP 09 poděkoval Karel Schwarzenberg za to, že zachraňují pověst České republiky.