V noci na úterý bude silný vítr, meteorologové varují i před povodněmi

Silný vítr, před kterým v neděli varovali meteorologové, bude pokračovat. Foukat bude i v noci na úterý, v nárazech bude vítr dosahovat rychlosti 70 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Slábnout bude postupně od západu v úterý ráno. Kvůli vydatnému dešti a oteplení platí povodňová bdělost pro Klatovsko, Prachaticko a Strakonicko, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Zdroj: Facebook/Počasí ČT Autor: Ladislav Šimíček

„Po přechodném zeslabení větru očekáváme v pondělí ve večerních hodinách opět zesílení západního větru,“ uvedl ČHMÚ. Výstraha před silným větrem platí pro celé Česko od dnešních 21:00 do úterních 8:00. Pro Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj pak v úterý od 1:00 do 8:00.

Meteorologové dále očekávají místy trvalý déšť, na horách i vydatný, nejvíce v oblasti Šumavy. V horských oblastech by tak kvůli dešti a oteplení mohly stoupnout hladiny řek. „Nejvýraznější vzestupy očekáváme v povodí horní Otavy, kde budou v pondělí v odpoledních a večerních hodinách s největší pravděpodobností dosažené stupně povodňové aktivity. Ojediněle nelze vyloučit i krátkodobé dosažení druhého stupně povodňové aktivity,“ upozornil ČHMÚ.

Výstraha před vydatným deštěm platí v Plzeňském a Jihočeském kraji od dnešních 11:00 do úterních 18:00. Povodňová bdělost pak pro Klatovsko, Prachaticko a Strakonicko od dnešních 11:00 do odvolání.

Video Události
video

Události: Silná vichřice v Česku

Silný vítr dnes shodil ve Znojmě vánoční strom, nikdo nebyl zraněn

Silný vítr porazil dnes ráno vánoční strom ve Znojmě. Při pádu desetimetrové jedle nebyl nikdo zraněný. Přestože zpočátku vše vypadalo tak, že strom bude možné znovu vztyčit, má polámané větve a bude nutné jej nahradit jiným. „Nápor větru dosahoval v době neštěstí zhruba sto kilometrů v hodině,“ řekla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Strom zdobil Horní náměstí v centru města. Neštěstí se stalo v 06:30, kdy bylo téměř prázdné. Událostí se zabývá policie. „Budeme pátrat po tom, zda byl strom řádně zajištěný a někdo nezanedbal své povinnosti. Vše ale nasvědčuje tomu, že jde o nešťastnou náhodu,“ řekla mluvčí policie Kamila Haraštová.

Česko zasáhl silný vítr, hasiči odstraňovali popadané stromy

Českou republiku zasáhl v noci na pondělí silný vítr. V Krušných horách zaznamenali meteorologové nárazy o síle až 133 kilometrů za hodinu, v Kocelovicích na Strakonicku pak více než 100 km/h. Hasiči museli na mnoha místech odklízet popadané stromy, problémy byly i na železnici.

Kromě Krušných hor nebo jižních Čech byly silné nárazy zaznamenány například i na Sněžce nebo v pražské Ruzyni, kde vítr foukal rychlostí až 90 km/h. V hlavním městě měli hasiči od půlnoci 21 výjezdů, z toho více než polovina byla právě kvůli špatnému počasí. Odklízeli popadané stromy a větve v Lipencích, Břežanském údolí, Řeporyjích, Klánovicích i v Podolí. „Na Zbraslavi jsme řešili utrženou střechu od pergoly, na Novodvorské poničené billboardy, v Michli a ve Stodůlkách jsme zajišťovali uvolněné tabule oken, v Hloubětíně uvolněný polystyrén ze střechy, uvolněnou krytinu na střeše jsme zajistili i v Praze 6 na Evropské,“ sdělila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Kvůli spadaným stromům byly v noci nebo časně ráno zablokované některé regionální železniční tratě, problémy se dotkly jen několika osobních vlaků. Překážky už jsou z kolejí odstraněny, výjimkou je trať mezi pražským Smíchovem a Řeporyjemi. V úseku je zavedena náhradní autobusová doprava, zastávky Praha-Holyně a Praha-Hlubočepy jsou nyní mimo provoz.