Čeští studenti s praxí zaostávají, u budoucího zaměstnavatele přitom může rozhodnout

Hledá se zaměstnanec, praxe výhodou. Pro zaměstnavatele může být při výběru uchazeče pracovní zkušenosti budoucího zaměstnance dokonce vodítkem pro závěrečné rozhodnutí, kdo práci dostane. Přesto se s praxí při vysokoškolském studiu setkaly jenom necelé dvě třetiny českých studentů. Aktivnější jsou Maďaři i Poláci.

Video Události
video

S praxí v oboru má zkušenost jenom 62 % českých studentů

Podle odborníků je důležité, aby žáci získali potřebné znalosti o trhu práce co nejdřív. V některých městech se proto pořádají pracovní veletrhy, na které chodí žáci osmých nebo devátých tříd základních škol. „Během studia je důležité, aby mladý člověk nebo student získal nějaký první dojem ze spolupráce v kolektivu,“ zmínil ředitel Úřadu práce v Domažlicích Zdeněk Písařík.

Pro studenty vysokých škol se pak zdá kolonka praxe v životopise po absolvování studia jako nezbytný základ. Mnohdy to tak ale není. Zkušenost s praxí v oboru má něco málo přes šedesát procent vysokoškolských studentů v Česku, jak vyplývá z průzkumu společnosti Deloitte.

Hůř než Maďaři a Poláci

V našem regionu jsou na tom lépe než Slováci, u nichž je to 53 procent studentů. Zároveň ale zaostávají za studenty z Maďarska se 73 procenty a z Polska s 81 procenty. Nejvíc naopak míří právě Češi na brigády, které s předmětem studia úplně nesouvisejí.

„Zaměstnavatel, když přijdete na pohovor a podívá se na životopis, tak pro něj může být i varovným signálem, když tam praxe není. Může z toho vyplývat, že ten uchazeč není dostatečně ambiciózní,“ upozornila Lucie Lidinská z poradenské služby Deloitte.

Veletrh pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Možnost ozkoušet si různé zaměstnavatele

Výhody ale plynou i pro studenty, jak potvrzují ti, co byli dostatečně aktivní. Člověk si může včas vyzkoušet různé typy zaměstnavatelů, ať už jde o menší podniky, nebo velké značky. Zjistí, na co se nejvíc hodí a co je případně bude i bavit. Po škole tak mohou mít studenti s praxí mnohem lepší přehled o tom, co dál.